O 10 faktów, które warto wiedzieć o rekuperacji pytamy Weronikę Liszkę z OEM Energy - firmy będącej dystrybutorem rekuperatorów takich jak:
Otwieranie okien w domach z rekuperacją jest dopuszczalne - samo otwarcie okna nie wpłynie negatywnie na pracę systemu. Niemniej w budynkach z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w większości przypadków nie ma konieczności otwierania okien – to rekuperator zapewnia nawiewanie świeżego powietrza i usuwanie zużytego. Dodatkowo prawidłowy dobór centrali wentylacyjnej i instalacji pozwala na okresowe zwiększenie wydatku ilości powietrza wentylacyjnego i efektywne przewietrzanie pomieszczeń.
W pomieszczeniach, gdzie zastosowano rekuperację należy zaślepić wszystkie istniejące elementy systemu wentylacji grawitacyjnej, takie jak nawiewniki okienne i kratki wentylacyjne wywiewne. W pozostałych pomieszczeniach, których nie ujęto w projekcie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (np. garaże, kotłownie) należy zastosować wentylację grawitacyjną lub inną, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami w zakresie wentylacji tych pomieszczeń.
Ważnym aspektem w przypadku rekuperacji jest umożliwienie cyrkulacji powietrza między pomieszczeniami „czystymi” (z punktami nawiewnymi) oraz „brudnymi” (w których zamontowano punkty wywiewne). W tym celu wymagane jest wykonanie otworów w drzwiach wewnętrznych do pomieszczeń, w których znajdują się anemostaty nawiewne i wywiewne – może to być podcięcie w drzwiach lub kratka transferowa. Dla odmiany do pomieszczeń, w których zastosowano inny system wentylacji, np. grawitacyjną, należy zamontować szczelne drzwi.
Zabrania się łączenia kanału wywiewnego od okapu kuchennego z instalacją wywiewną z pozostałych pomieszczeń, ze względu na ryzyko zatłuszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze. Zaleca się indywidualne wyprowadzenie kanału od okapu na zewnątrz budynku.
Użytkownicy budynków z rekuperacją nie muszą martwić się smogiem i złą jakością powietrza w domu, ponieważ dzięki działaniu rekuperatora mogą całkowicie zrezygnować z otwierania okien. Ważne jest to szczególnie w okresie zimowym charakteryzującym się gorszymi parametrami jakości powietrza. Dodatkowo większość rekuperatorów, tak jak np. rekuperatory Oxygen posiadają antysmogowe filtry które sprawiają, że powietrze nawiewane do budynku jest świeże i czyste.
Użytkowanie kominka w domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest możliwe. Natomiast zalecany jest montaż kominków z zamkniętą komorą spalania i z indywidualnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Jest to bardzo istotne, ponieważ ogranicza ryzyko powstawania podciśnienia w pomieszczeniu z kominkiem, a co za tym idzie niezupełnego spalania i pojawienia się zabójczego tlenku węgla (czadu).
Częstym problemem użytkowników budynków bez rekuperacji jest zbyt wysokie stężenie CO2 w powietrzu, ponieważ wentylacja jest niewystarczająca lub nie działa prawidłowo. Za wysokie stężenie dwutlenku węgla może powodować m.in. uczucie zmęczenia, znużenia, bóle i zawroty głowy. Dzięki zamontowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła świeże powietrze w odpowiedniej ilości jest dostarczane do pomieszczeń, a to sprawia, że stężenie dwutlenku węgla jest niskie, a powietrze w budynku świeże i higieniczne.
Zarówno rekuperator i instalację rozprowadzającą powietrze dobiera się zawsze pod konkretny budynek i już na etapie projektu brane są pod uwagę parametry akustyczne. Prawidłowo dobrana i zamontowana rekuperacja jest jak każda inna instalacja wewnętrzna w domu – działa w tle i jest niesłyszalna dla użytkowników.
Chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej nie spowoduje zmiany dotychczasowych ustawień rekuperatora. Po wznowieniu dostawy prądu system automatycznie wróci do ustawionych za pierwszym razem parametrów – nie trzeba nic ponownie konfigurować.
Dzięki zamontowaniu systemu rekuperacji znacząco zmniejszają się straty ciepła przez system wentylacji oraz odzyskiwane jest ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczeń, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania takiego budynku. Natomiast nie oznacza to, że w budynkach z rekuperacją można zrezygnować całkowicie ze źródła ciepła!
Podsumowując, rekuperacja to przede wszystkim szereg korzyści i możliwości dla użytkowników domu. W szczególności jest to idealne rozwiązanie dla nowych budynków, które są szczelne i wymagają odpowiedniej wentylacji. Rekuperacja to przede wszystkim zawsze świeże i czyste powietrze, a także oszczędności związane z kosztami ogrzewania domu. W przypadku pytań i wątpliwości polecamy kontakt ze specjalistami z OEM Energy, którzy o rekuperacji mogą rozmawiać godzinami.