Pompa z rozdrabniaczem to urządzenie elektryczne montowane za sedesem, umożliwiające przetłaczanie ścieków fekalnych i odpadów organicznych przez przewód tłoczny do pionu, szamba lub oczyszczalni ścieków. Pompa wyposażona jest w nóż tnący, który obracając się z dużą prędkością rozdrabnia przepływające przez nie odpady i uniemożliwia zapachnie się rury odpływowej. Pomporozdrabniacze znajdują zastosowanie w pompowniach komunalnych i zakładowych, są też używane do pompowania gnojówki w gospodarstwach rolnych. Przede wszystkim jednak wykorzystuje się je w gospodarstwach domowych oraz wszędzie tam, gdzie toaleta nie może zostać podłączona do standardowego pionu kanalizacyjnego. Sytuacje takie występują kiedy toaleta ma zostać urządzona w pomieszczeniu, które nie zostało do tego przeznaczone. Podłączenie do takiego pomieszczenia rury o standardowej średnicy jest zazwyczaj niewykonalne bądź łączy się z kosztowną przebudową. Najtańszym i najszybszym wyjściem jest właśnie pompa z rozdrabniaczem, która umożliwia podłączenie sedesu bez ryzyka zapchania. – mówi przedstawiciel firmy Dambat Urządzenia tego typu nie pracują w trybie stałym. Włączają się wówczas, gdy trafi do nich odpowiednia ilość ścieków. Pozwala to na optymalne zużycie prądu i ogranicza powstający hałas. Zaleca się jednak, aby dla komfortu domowników unikać umieszczania pomporozdrabniacza w pobliżu ściany sąsiadującej z sypialnią.
W zależności od przeznaczenia pompy z rozdrabniaczem wyróżnia się dwa rodzaje tego typu urządzeń:
Natomiast ze względu na typ obiektu, w którym ma być montowane urządzenie, pompy z rozdrabniaczem dzieli się na:
Dwa powyższe rodzaje urządzeń różnią się między sobą konstrukcją, a przede wszystkim mocą silników i zastosowanych noży tnących.
Podłączenie pomporozdrabniacza do instalacji kanalizacyjnej nie jest zbyt skomplikowane. Należy jednak pamiętać, aby przewód, którym ścieki będą tłoczone z urządzenia był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. W przeciwnym razie – zastosowanie rur z uszczelkami może być źródłem przecieków. Przewody tłoczne w tego typu instalacjach mają niewielkie średnice, zazwyczaj 22, 25 lub 28 mm. Pompy z rozdrabniaczem przeznaczone do współpracy z miskami WC montuje się na specjalnych stelażach, w pewnej odległości od stelaża WC. Można do nich podłączyć także prysznic czy umywalkę. Domowa przepompownia ścieków to dobre rozwiązanie, gdy chcemy zorganizować łazienkę lub pralnię w pomieszczeniu, które pierwotnie nie było przeznaczone do tego celu. Takim miejscem może być np. piwnica, gdzie zwykle występuje duży problem z planowaniem odpływów.
Podstawowym oraz niezbędnym elementem do wykonania domowej przepompowni ścieków jest pompa z rozdrabniaczem. Doskonały przykład stanowi pompa WC Sanibo 5 – wysokiej jakości urządzenie dostępne od wielu lat na rynku. Specjalista z PHU DAMBAT wyjaśnia, że pompa tego typu wyposażona jest w trzy wejścia służące do odprowadzania ścieków z toalety, umywalki, zlewu, pralki czy wanny. Wejścia pozwalają na dowolną konfigurację, można je zaślepić, używając dołączonych do zestawu akcesoriów. Przepompowania może być używana zarówno do jednego urządzenia sanitarnego, jak i kilku w tym samym czasie.
Zasada działania pompy WC opiera się na wykorzystaniu specjalnego noża umieszczonego we wnętrzu kosza. Następnie za pomocą małych otworów w koszu ścieki przedostają się do obudowy, gdzie mieszają się z wodą. Odpowiednia konstrukcja urządzenia zapewnia 100% rozdrabniania materiału i gwarantuje zabezpieczenie przed zapchaniem się przewodu kanalizacyjnego. Wydajność 150 l/min oraz maksymalna wysokość podnoszenia 9,5 m sprawiają, że pompa WC sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Za pomocą jednego urządzenia, które zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, można w ten sposób rozwiązać problem odprowadzenia ścieków w niekorzystnie zlokalizowanym pomieszczeniu.
O domowej przepompowni ścieków warto pomyśleć, gdy chcemy zaadaptować łazienkę lub pralnię w pomieszczeniach, które nie zostały przystosowane do tego celu. Najczęściej wykorzystywana jest w części piwnicznej domu, ze względu na to, że kanalizacja znajduje się kilka metrów wyżej. Pompa toaletowa instalowana jest też, gdy łazienka ma być zaaranżowana w pomieszczeniu znacznie oddalonym od głównego pionu kanalizacyjnego. Pompa z rozdrabniaczem zapewnia wydajne działanie przez wiele lat i zabezpiecza przed zapychaniem się odpływu. Jest to urządzenie w pełni zautomatyzowane, nie wymaga więc dodatkowej obsługi.