Czym są i do czego służą magazyny energii

W ramach instalacji fotowoltaicznej warto rozważyć zakup magazynu energii. System ten pozwala na zwiększenie opłacalności inwestycji w fotowoltaikę przy jednoczesnym odciążeniu sieci energetycznej. Starannie zaprojektowany i eksploatowany magazyn energii zabezpieczy dom przed nieoczekiwanymi przerwami w dostawie energii z sieci. Obecnie rozwiązanie to stosowane jest w wielu domach pasywnych i energooszczędnych. 

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii to dedykowane urządzenie, które zadaniem jest magazynowanie energii. W przypadku odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza instalacji fotowoltaicznych, urządzenie może akumulować nadwyżki energii generowanej przez system, a następnie oddawać ją do sieci domowej wtedy, gdy wzrasta zapotrzebowanie lub spada wydajność fotowoltaiki (np. godziny wieczorne, nocne). Na rynku dostępne są rozwiązania technologiczne, które różnią się pod kątem żywotności. Wpływ na to ma konstrukcja magazynu energii, w tym przede wszystkim: skład elektrolitu magazynującego energię oraz budowa elektrod. Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i dobrać urządzenie bezpośrednio do swoich potrzeb. 

Jak działa magazyn energii?

Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta. Instalacja fotowoltaiczna odpowiada za generowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Energia ta wydatkowana jest w pierwszej kolejności na bieżące zużycie. Jeżeli występuje nadwyżka, to jest ona przechowywana w magazynie energii aż do momentu całkowitego naładowania się urządzenia. Gdy produkcja instalacji fotowoltaicznej spada (np. godziny wieczorne, pochmurne), to energia oddawana jest z magazynu do sieci domowej i konsumowana na bieżące potrzeby. Magazyn się rozładowuje, aby następnie ponownie naładować się według opisanego wcześniej schematu. 

Dlaczego warto inwestować w magazyny energii?

Wraz z rozwojem fotowoltaiki w Polsce, wzrosło znaczenie magazynów energii. Obecnie stanowią jeden z podstawowych wyborów osób, które decydują się także na panele fotowoltaiczne. Brak magazynu sprawia, że nadwyżka energii oddawana jest do sieci. W ten sposób spada wydajność i opłacalność inwestycji. Zakup magazynu energii pozwala na zredukowanie kosztów eksploatacji nieruchomości oraz zoptymalizowanie zużycia energii odnawialnej generowanej w nieruchomości. Dzięki temu zapotrzebowanie budynku na energię z zewnątrz jest mniejsze. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego, które musi spełniać rygorystyczne normy w tym zakresie. Przy zakupie magazynu energii warto postawić na rozwiązania od renomowanych dostawców.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl