Panele TermaVIDA® od Smart Termo - tanie ogrzewanie pompą ciepła w starszych budynkach

Pompy ciepła, znane jako ekologiczne źródło ogrzewania, sprawdzają się w nowym budownictwie, ale ich opłacalność w starszych budynkach budzi pytania. Warto przyjrzeć się, jak można wykorzystać panele TermaVIDA® firmy Smart Termo, aby uczynić ogrzewanie bardziej efektywnym i ekonomicznym.

 

Sprawność urządzeń grzewczych

Sprawność urządzeń grzewczych, wyrażana w procentach, to stosunek energii grzewczej uzyskanej z urządzenia do energii elektrycznej, którą urządzenie zużywa. Im wartość ta jest bliższa 100%, tym efektywniejsze jest urządzenie. Dla kotłów kondensacyjnych sprawność może wynosić nawet 109% dzięki odzyskowi ciepła utajonego z pary wodnej.

W przypadku pomp ciepła sprawności na poziomie 300-400% są normą, co wynika z porównania mocy grzewczej dostarczanej do budynku z mocą energii elektrycznej pobranej do jej wytworzenia. Nie uwzględnia się bowiem energii z dolnego źródła (np. powietrze lub woda), za którą nie płacimy.

Wskaźniki COP i SCOP

Dwa kluczowe wskaźniki, pozwalające na porównanie efektywności pomp ciepła, to COP (Coefficient of Performance) oraz SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).

  • COP: Określa sprawność pompy ciepła w określonym czasie i warunkach. Wyższa temperatura dolnego źródła oraz niższa temperatura w instalacji grzewczej zwiększają sprawność urządzenia. Na przykład, jeśli pompa ciepła zużywa 1 kWh energii elektrycznej do wyprodukowania 4 kWh ciepła, to COP wynosi 4 – czyli innymi słowy – sprawność pompy ciepła wynosi 400%..
  • SCOP: Uśredniony wynik sprawności urządzenia dla całego sezonu grzewczego.

Aby osiągnąć wysokie sprawności, istotne są dwa parametry:

  • Temperatura dolnego źródła
  • Temperatura w instalacji centralnego ogrzewania

Obniżenie temperatury w instalacji centralnego ogrzewania jest kluczowe dla zwiększenia efektywności pomp ciepła.

Ogrzewanie płaszczyznowe

W nowoczesnym budownictwie standardem jest stosowanie ogrzewania płaszczyznowego (najczęściej podłogowego, ale też co raz częściej sufitowego oraz ściennego), które pozwala na obniżenie temperatury w instalacji. Zmiana z tradycyjnych grzejników na ogrzewanie płaszczyznowe może zwiększyć COP z 3 do 5, co przekłada się na znaczną oszczędność kosztów ogrzewania.

Panele TermaVIDA® jako rozwiązanie

Jak można zamienić tradycyjne grzejniki na tańsze ogrzewanie płaszczyznowe bez konieczności zrywania podłóg i przeprowadzania kosztownych remontów? Odpowiedzią są panele TermaVIDA®, które nie tylko służą do ocieplania ścian i sufitów, ale także pełnią funkcję niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego ściennego i sufitowego. Zatopione w panelach rury, podłączone do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, skutecznie zastępują tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Dodatkowe ocieplenie, poprzez panele, zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, poprzez uszczelnienie strat ciepła, a system ogrzewania płaszczyznowego pozwala na obniżenie temperatury w instalacji, co zwiększa opłacalność stosowania pomp ciepła w starszym budownictwie oraz przyspiesza okres zwrotu poniesionych kosztów termomodernizacji.

Zalety paneli TermaVIDA®

  • Szeroka gama produktów: Panele można dopasować do każdego wnętrza.
  • Łatwy montaż: Dzięki suchej zabudowie możliwa jest szybka i czysta instalacja, nawet w zamieszkałych budynkach.
  • Estetyka: Wykończenie paneli płytą GK umożliwia łatwe malowanie, co pozwala na estetyczne wykończenie wnętrza.

Podsumowując, panele TermaVIDA® firmy Smart Termo stanowią efektywne rozwiązanie dla starszych budynków, umożliwiając optymalizację systemu grzewczego i znaczną redukcję kosztów ogrzewania przy zastosowaniu pomp ciepła.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu w sprawie darmowego doboru i wyceny materiałów.