Dzięki ZWVectorization użytkownicy mogą szybko i wygodnie przerobić obrazy nawet gorszej jakości, stare mapy albo innego rodzaju rysunki rastrowe na obiekty takie jak linie, polilinie, łuki i okręgi. Narzędzie jest w podstawowej formie dostępne w ZWCADzie 2025 Professional i MFG, ale można je także odpłatnie rozszerzyć. Płatna wersja znacznie zwiększa rozmiar obsługiwanych plików oraz umożliwia rozpoznawanie tekstu.
Na początek krótka instrukcja tego, jak łatwo można wykonać proces wektoryzacji.
Zakładka Wstaw a konkretnie panel Obrazki został wzbogacony o kilka funkcji potrzebnych do nowej zawartości. Żeby wykonać wektoryzację należy uruchomić polecenie Wektoryzacja z tej wstążki albo wpisać VECTORIZATION w wierszu polecenia.
Program poprosi o wskazanie obrazu, który dołączony jest do rysunku. Jest to możliwe poprzez Dołącz z tego samego panelu lub przez polecenie DOŁĄCZOBR.
Po wskazaniu obiektu do wektoryzacji ZWCAD stworzy na odpowiednich warstwach linie, polilinie, łuki i okręgi korespondujące z zawartością rastra. Następnie program zapyta, czy edytować wyniki. Polecam wybrać Nie i zakończyć proces. Powstałe obiekty można w razie potrzeby edytować później.
Należy pamiętać, że im lepsza jakość mapy, tym lepszy efekt. A jeśli w grę wchodziłoby rysowanie od zera, to rozwiązanie to może się okazać nie zwykle przydatne.
Tak wygląda przykładowy raster po konwersji, zaznaczona jest tylko jedna polilinia, jednak powstało 287 obiektów.
Warto zajrzeć w ustawienia, by zobaczyć co użytkownik może dostosować. Po wybraniu funkcji należy wybrać swój profil i go edytować — ukaże się takie menu:
Rozpoznawanie tekstu jest opcją przeznaczoną dla pełnej wersji nakładki, przyjrzymy się temu w dalszej części. Wiele innych opcji jest wartych zainteresowania jak np. Tryb wyodrębniania.
Wyodrębnianie obrysów jest bardzo przydatne przy budynkach albo drogach, kiedy chcemy mieć dokładną szerokość i ich obrys.
Jak widzimy budynki są dokładnie obrysowane, droga również ma swoją dokładną szerokość. Nie mając rozpoznawania tekstu, opisy budynków zostały przeniesione na rysunek w formie zwykłych linii albo łuków.
Wyodrębnianie linii środkowej jest znacznie lepsze np. w przypadku dróg z serwisu map Google:
Pozostałe opcje są bardzo sytuacyjne, ale warto rzucić okiem. Znajdziemy tam podział na warstwy, obszary do zignorowania, długości linii itp.
Dwie rzeczy, jakie umożliwia płatna wersja programu ZWVectorization to rozpoznawanie tekstu i obsługa znacznie większej rozdzielczości. Samą nakładkę można pobrać na stronie https://www.zwcad.pl/ (skopiuj adres do swojej przeglądarki) — wystarczy zainstalować i przez 3 dni można ją testować w pełnej funkcjonalności.
Zacznijmy od rozdzielczości. Bazowe narzędzie obsługuje obrazy o rozmiarze maksymalnie 2048 x 2048 pikseli, natomiast płatna wersja działa na maksymalnie 20.000 x 20.000 pikseli. Jak łatwo się domyślić, różnica jest zauważalna gołym okiem.
Tak wygląda przykładowy fragment tak dużego obrazu po konwersji do obiektów CAD:
W zależności od podzespołów komputera długość konwersji takiego obiektu może się różnić, ale wciąż są to wielkości rzędu kilku sekund.
Należy zwrócić uwagę na to, że program rozpoznał tylko część obiektów, w tym wypadku pominął np. rzeki i jeziora. Jest to spowodowane kolorami obiektu, a dokładnie to ZWVectorization nie rozpoznaje jasnych kolorów jak np. biały czy szary do wektoryzacji.
Drugim dużym plusem tej wersji programu jest rozpoznawanie tekstu. Może się to przydać nie tylko w konwersji opisów budynków albo nazw własnych, ale też do rozpoznawania dłuższego tekstu ze zrzutów ekranu.
Widzimy na przykładzie klasycznego tekstu, że nakładka bez problemu rozpoznała tekst ze zrzutu ekranu, choć polskie znaki zdają się problemem. Tak jak i w przypadku pracy z mapami, im lepsza jakość, tym lepszy rezultat. Każda linijka tekstu jest w prosty sposób edytowalna.
Kupując program ZWCAD 2025 Professional albo MFG w wersji bezterminowej możesz otrzymać roczną licencję na ZWVectorization za darmo!
Zachęcam do testów we własnym zakresie, zarówno w wersji standardowej, jak i z rozszerzeniem.
Dowiedz się więcej - Usługi Informacyjne Szansa - zapraszamy