Jednak aby je otrzymać, trzeba spełnić szereg warunków oraz przejść przez odpowiednią procedurę.
Program dofinansowania budownictwa energooszczędnego wprowadzany przez NFOŚiGW w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii” ma na celu propagowanie oszczędzania energii.
Jego głównym celem jest jak największe zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie emisji CO2 do atmosfery.
Program dotyczy zarówno dotacji na budowę domu, jak i jego zakup. Możliwe jest także otrzymanie dofinansowania na zakup mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Program zakłada dotację w wysokości 30 000 zł brutto na budowę domu energooszczędnego, dla którego określono zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną na poziomie 40 kWh/ (m2*rok). W przypadku budynku pasywnego, zapotrzebowanie na energię pierwotną na poziomie 15 kWh / (m2*rok) dofinansowanie wynosi 50 000,00 zł brutto. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych, które uzyskały prawomocną decyzję zezwalającą na budowę oraz są prawnie upoważnieni do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.
Aby ubiegać się o dotację, w pierwszej kolejności należy przygotować projekt budowlany, który będzie spełniał wytyczne NFOŚiGW. Zgodność dokumentu zostanie sprawdzona przez weryfikatora, a jeśli nie stwierdzi on żadnych uwag, inwestor powinien podpisać umowę z wykonawcą, a następnie złożyć wniosek o kredyt z dotacją do odpowiedniego banku. Do wniosku należy dołączyć projekt budowlany, charakterystykę energetyczną budynku, potwierdzenie weryfikacji NFOŚiGW, pozwolenie na budowę, a także potwierdzenie dysponowania obiektem.
Po złożeniu dokumentów następuje zawarcie umowy kredytu z dotacją, co oznacza możliwość rozpoczęcia prac, a po ich zakończeniu odbiór nieruchomości. Weryfikator NFOŚiGW musi ponownie potwierdzić, czy osiągnięty został ustalony standard energetyczny budynku. Jeśli obiekt przejdzie weryfikację pomyślnie, w tym momencie inwestor występuje do banku o dotację. Wśród dokumentów musi znaleźć się protokół odbioru, świadectwo energetyczne, potwierdzenie osiągniętego standardu energetycznego, pozwolenia na użytkowanie oraz wypis z księgi wieczystej. Następnie należy wystąpić o dofinansowanie do NFOŚiGW, które w pierwszej kolejności sprawdza poprawność obiektu, po czym przekazuje dotację do banku. W tym momencie dochodzi do pomniejszenia kredytu o kwotę uzyskanego dofinansowania.
Obecnie kredytu z dotacją udzielają następujące banki, współpracujące z NFOŚiGW: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Getin Noble Bank S.A., Deutsche Bank PBC S.A. oraz Bank Zachodni WBK S.A.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnik
Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.