System EBD to elektroniczny dziennik budowy. Za jego powstanie i wdrożenie do użytku odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Program powstał w ramach bezpośredniej współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Z jednej strony jest prosty i wygodny w obsłudze, a z drugiej spełnia wszystkie przepisy Prawa budowlanego. Choć już teraz można korzystać z systemu EBD, to jednak nie jest to obligatoryjne. Zgodnie z przyjętymi przepisami, korzystanie z tego rozwiązania będzie obowiązkowe dopiero od stycznia 2030 roku. Mimo tego, wielu inwestorów już teraz decyduje się na wdrożenie elektronicznego dziennika budowy po to, aby ułatwić prowadzenie procedur związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym.
Obecnie system EBD posiada wiele kluczowych funkcjonalności z punktu widzenia inwestora oraz osoby nadzorującej proces budowlany. Przede wszystkim za jego pośrednictwem można złożyć wniosek online o wydanie dziennika budowy do odpowiedniego urzędu. Ponadto kierownik budowy oraz inni uczestnicy procesu inwestycyjno-budowlanego mają wgląd do aktualnych postępów (w tym celu muszą założyć indywidualne konta w systemie). Dodatkowo elektroniczny system budowy umożliwia prowadzenie dziennika budowy online oraz ułatwia proces zakończenia budowy. Po zastosowaniu systemu EBD nie ma już potrzeby załączania do wniosku dokumentacji papierowej. Wystarczy podać indywidualny numer elektronicznego dziennika budowy.
Założenie elektronicznego dziennika budowy nie jest skomplikowane. Inwestor może to zrobić po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli inwestycja obejmuje kilka obiektów, to wówczas dla każdego z nich wydawany jest osobny EDB. Skorzystanie z tego systemu możliwe jest po rejestracji na stronie urzędowej e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie elektronicznego dziennika budowy. Wypełnienie wniosku zajmuje dosłownie chwilę. Po wysłaniu zgłoszenia organ wydający ma trzy dni, aby udostępnić inwestorowi lub jego przedstawicielowi elektroniczny dziennik budowy. To proste i wygodne rozwiązanie, którego stosowanie będzie obowiązkowe od 2030 roku.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl