Podłoga betonowa jako element wykończenia wnętrza domu

Wykończenie domu to złożony proces. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, aby nieruchomość spełniła nasze oczekiwania. Bardzo ważny jest właściwy dobór podłogi. W końcu to po niej codziennie chodzą domownicy. W związku z tym powinna być komfortowa w użytkowaniu, wytrzymała i prosta w pielęgnacji. Jedną z możliwości jest inwestycją w podłogę betonową. Dowiedz się, jak spisuje się ona jako element wykończenia wnętrza domu.

Podłoga betonowa – krótka charakterystyka

Podłoga betonowa to rozwiązanie, które płynnie przeszło z obiektów przemysłowych do domów mieszkalnych. Jest to związane z tym, że beton jako materiał jest trwały i wykazuje bardzo dobre właściwości użytkowe. Odpowiednio wykończony charakteryzuje się wysoką odpornością na plamy czy uszkodzenia. Ponadto długo zachowuje swój pierwotny wygląd. Obecnie z powodzeniem można instalować pod nim ogrzewanie podłogowe, co jest ważne zwłaszcza w przypadku takich pomieszczeń jak sypialnia czy łazienka. Materiał dobrze przewodzi ciepło, co wpływa na optymalizację kosztów eksploatacji budynku. 

W jakich pomieszczeniach można stosować betonową podłogę?

Tak naprawdę potencjał zastosowania betonu w budownictwie mieszkalnym jest bardzo duży. Jako podłoga sprawdzi się on praktycznie w każdym pomieszczeniu. Obecnie stosuje się go m.in. w: salonach, sypialniach, pokojach gościnnych, kuchniach czy łazienkach. To uniwersalny wybór. W każdym momencie można na betonie położyć inną okładzinę i zupełnie odmienić wnętrze. Ponadto sam beton można poddawać obróbce, w tym m.in. polerowaniu (nadając mu efekt tafli szkła) czy barwieniu (dostosowanie koloru do aranżacji wnętrza). W ten sposób powstają indywidualne projekty, które idealnie wpisują się w potrzeby inwestorów. 

Czy to dobry pomysł na wykończenie podłogi?

Oczywiście, że tak. Nie bez powodu beton spotykamy w coraz większej liczbie domów. Jako podłoga sprawdza się on doskonale. Jest łatwy w pielęgnacji, dzięki czemu nie stracimy dużo czasu na jego czyszczeniu. Ponadto długo zachowa swoją estetykę i właściwości, co korzystnie wpływa nie tylko na koszty samej budowy, ale także na wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości. Beton cenią sobie m.in. rodzice małych dzieci czy też właściciele zwierząt. Po impregnacji materiał odporny jest na ewentualne uszkodzenia czy odkształcenia. Dodatkowo wykazuje właściwości antypoślizgowe i nie chłonie wilgoci, co jest jego dodatkowym atutem. Nic więc dziwnego, że stanowi atrakcyjną alternatywę dla paneli, podłogi wykładzinowej czy drewna. Z czasem można położyć na posadzce betonowej inną okładzinę i nie wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi na prace remontowe. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (P.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl