Mały balkon to nie problem

Balkon to idealne miejsce do wypoczynku. Można na nim wypić poranną kawę albo poczytać wieczorem. I to nawet gdy jest naprawdę niewielki. Jak urządzić mały balkon? Jak zapewnić sobie na nim prywatność, ochronić się przed słońcem, hodować rośliny, wygodnie odpoczywać i cieszyć piękną aranżacją? Oto recepty na 5 największych problemów i bolączek właścicieli małych balkonów w bloku.


Mały taras w bloku to dla wielu osób, zwłaszcza w dużych miastach, namiastka własnego ogrodu. Jak go urządzić by był funkcjonalny, ładny i wygodny? Przede wszystkim należy zadbać, by wyjście na niego było maksymalnie wygodne (Zobacz też: Drzwi i okna tarasowe – zobacz, co wybrać?) Ale wybór odpowiednich drzwi balkonowych to dopiero początek. Zobaczcie 5 największych bolączek właścicieli małych balkonów w bloku i rady jak sobie z nimi poradzić.

Urządzamy mały balkon w bloku – jak zapewnić sobie intymność

Posiadanie małego balkonu w bloku nie oznacza, że nie możesz cieszyć się prywatnością i intymnością. Wręcz przeciwnie. Nawet niewielką przestrzeń możesz zaaranżować, tak móc wypić poranną kawę z dala od spojrzeń sąsiadów. Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc w zapewnieniu sobie prywatności na małym balkonie. Parawany lub rolety naprawdę się sprawdzają. Zainstalowanie parawanów lub ekranów na balkonie pomoże Ci stworzyć prywatną przestrzeń. Do wyboru są różne opcje i różne rodzaje parawanów. Na przykład bambusowe maty, zaimpregnowane słomianki, ekrany z tkanin. Przykrycie poręczy balkonu siatką lub matami bambusowymi jest proste i stosunkowo niedrogie. Te materiały są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach. Dodatkowo można je łatwo zamocować na poręczach. Jeśli Twój balkon już ma przeszklone ścianki, warto rozważyć zasłony lub rolety. Wybierz grube materiały, które skutecznie zasłonią widok z zewnątrz. Aby stworzyć naturalną barierę prywatności na balkonie, możesz też wykorzystać rośliny. Na specjalnych wieszakach na poręczy możesz ustawić doniczki z roślinami, które zasłonią widok i sąsiadów. Dobrze sprawdzają się gęste krzewy lub pnącza, które zapewnią większą prywatność. Bluszcz możesz dodatkowo puścić na pergoli lub wytrzymałym stelażu. Pamiętaj, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek trwałych zmian na balkonie koniecznie trzeba sprawdzić regulacje i zasady wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie te dotyczące prywatności i modyfikacji przestrzeni zewnętrznej.

Ochrona przed słońcem na małym balkonie

Inną opcją, która nie tylko zapewni Ci prywatność, ale również ochroni przed słońcem w wyjątkowo upalne dnia, są parasolki lub markizy. Możesz wybrać parasolki o większej średnicy, które zakryją większą część balkonu, lub mniejsze osłaniające wybraną jego część. Na przykład tę, w której stoi Twój ulubiony fotel. Podobnie markizy, w zależności od rodzaju i rozmiaru, zapewnią całkowite lub częściowe zacienienie. Do wyboru są markizy z elektrycznym napędem, które łatwo otworzyć i zwinąć. Wystarczy nacisnąć przycisk i gotowe. Warto o tym pamiętać, bo markizy należy złożyć w wietrzne i deszczowe dni.

Pomysł na mały balkon w bloku zacznij od tego, co pod nogi

W wielu, zwłaszcza starszych blokach, betonowa posadzka jest standardem na balkonach. Na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie ani wygodne, ani estetyczne, ani funkcjonalne. Beton kruszy się, jest brzydki, no i trudny w utrzymaniu w czystości. Najpopularniejszą alternatywą są płytki. Ale te trudno ułożyć na niewielkiej powierzchni, pociętej dodatkowo wspornikami balustrady. Dodatkowo płytki często odpadają po kilku sezonach, a fuga się brudzi. Czy jest inne wyjście? Owszem – można postawić na sztuczną trawę, którą łatwo przyciąć na pożądany wymiar i dopasować do wymiarów balkonu. Montaż jest prosty – trawę przykleja się do podłoża. Można też postawić na specjalne panele i deski. Ich montaż jest łatwiejszy niż płytki, ale wymaga dokładnego wymierzenia i docięcia.

Meble na mały balkon w bloku – jakie?

Na małym balkonie warto zastosować kilka praktycznych i funkcjonalnych mebli, które pomogą maksymalnie i efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Najlepiej sprawdzają się meble lekkie i składane. Takie, które można w kilka chwil schować np. podczas burzy albo gdy chcemy oszczędzić miejsce lub inaczej je wykorzystać. Oto kilka propozycji mebli odpowiednich do małych balkonów: Składany stolik przyda się nie tylko, gdy potrzebujesz miejsca do spożywania posiłków na balkonie. Możesz na nim odstawić kawę, ustawić świeczki lub roślinki. Zamiast tradycyjnych krzeseł, możesz rozważyć użycie pufów lub poduszek podłogowych, które można wygodnie układać na podłodze tarasu. Są one lekkie i łatwe do przenoszenia, a także oferują elastyczność w aranżacji przestrzeni. Jeśli zaś wyjątkowo zależy Ci na krzesłach, postaw na składane modele. Możesz też je rozkładać tylko wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowych miejsc siedzących na balkonie. Wykorzystaj nie tylko podłogę, ale i ściany. Zamontuj półki, aby utworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania na małym balkonie. Możesz na nich umieścić rośliny doniczkowe, książki, ozdoby lub inne drobne przedmioty. Na ścianach możesz też zainstalować wieszaki, które mogą służyć jako stojak na rośliny, wieszak na narzędzia ogrodowe lub miejsce do powieszenia małych przedmiotów.

Pomysły na rośliny na mały balkon

Rośliny, a zwłaszcza kwiaty to nieodłączny element balkonowej aranżacji. Tyle że zajmują one dużo miejsca, zwłaszcza te duże i najbardziej dekoracyjne. Jest na to kilka rad. Po pierwsze kwiaty można posadzić w skrzynkach montowanych na poręczy balkonu – po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej. To najczęściej wykorzystywana opcja. W skrzynkach znakomicie rosnąć będą m.in. pelargonie, petunie, begonie, lobelie, fiołki, stokrotki afrykańskie, surfinie, smagliczki, lawenda, nasturcje, a także większość ziół. Ponadto w skrzynkach, nawet na małym balkonie, posadzić można truskawki i poziomki, groch, a nawet pomidory i paprykę. Jeśli nie chcemy takiego balkonowego ogródka, innym sposobem na zieleń jest postawienie na różnego rodzaju rośliny pnące. Na przykład bluszcze czy winorośl. Te gatunki spektakularnie wyglądają na różnego rodzaju pergolach i stelażach. Niektóre z nich można nawet delikatnie przymocować do sufitu, tak by stworzyć piękny, zielony baldachim. Innym, coraz modniejszym rozwiązaniem są ogrody wertykalne. Nie tylko zapewnią one prywatność, ale także stworzą piękny widok. Jak go wykonać? Możesz użyć wiszących doniczek lub specjalnych modułów do tworzenia pionowych ogrodów z roślin. Sprawdzą się też zwyczajne półki na doniczki. Wyjątkowo efektownie wyglądają makatki z haczykami i plecione wieszaki.