Energooszczędne agd w domu pasywnym

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczna w zakresie oszczędności energetycznej. Dotyczy to również wyboru sprzętu AGD do gospodarstwa domowego. Coraz chętniej sięgamy po energooszczędne urządzenia nawet wtedy, gdy koszt ich zakupu jest nieco wyższy. W skali wielu lat eksploatacji okazują się jednak lepszym wyborem. Przy domu pasywnym obowiązkiem właściciela jest zakup energooszczędnego AGD, aby spełnić wymogi związane z tym typem budownictwa. 

Co oznaczają literki na etykietach energetycznych?

Każde urządzenie AGD posiada swoją etykietę energetyczną. To wskaźnik zużycia prądu gwarantowanego przez producenta. Od 2021 roku w Unii Europejskiej wprowadzono nowy podział, który klasyfikuje urządzenia od A do G. Wcześniej charakterystyczne były oznaczenia najwyższych klas A+++ oraz A++. Stare A+++ to obecnie C, a A++ to D. To najbardziej energooszczędne rozwiązania na rynku. Zdecydowanie gorszym wyborem pod kątem zużycia prądu są urządzenia oznaczone literami E, F lub G. Władze Unii Europejskiej zdecydowały się na przeskalowanie używanej skali po to, aby zostawić przestrzeń na wprowadzenie innowacyjnych technologii i jeszcze oszczędniejszych urządzeń. To kierunek, w którym podążają producenci. 

Czym kierować się przy wyborze energooszczędnego AGD do domu pasywnego?

Zakup AGD do domu pasywnego należy poprzedzić dobrą analizą. Przede wszystkim wielkość urządzenia i jego potencjał użytkowy powinny być dopasowane do realnych potrzeb domowników. Zbyt duży sprzęt będzie nieefektywny energetycznie, ponieważ będzie pobierał więcej energii elektrycznej w zestawieniu z naszymi potrzebami. W przypadku mniejszej liczby domowników warto wybierać kompaktowe modele. Nowoczesne rozwiązania wyposażone są w automatykę, która pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności na energii. 

Kluczowe urządzenia z sektora AGD wybierane do domu to przede wszystkim: lodówki (lub lodówko-zamrażarki), zmywarki, kuchenki (płyty indukcyjne), okapy, piekarniki, czajniki, pralki, suszarki czy mikrofalówki. Mniejsze urządzenia z tej kategorii to m.in.: tostery, gofrownice, suszarki do włosów, lokówki, blendery, żelazka itd. Każdy z tych sprzętów powinien być dobierany bardzo rozsądnie. Na rynku dostępne są warianty, które charakteryzują się różnym zużyciem energii elektrycznej. Poszukanie oszczędności na tym etapie przełoży się na zmniejszenie wysokości rachunków eksploatacyjnych oraz ułatwi dostosowanie nieruchomości do norm budownictwa pasywnego. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą ze sklepu ze sprzętem AGD oraz dokładnie zapoznać się z etykietami energetycznymi kilku wybranych sprzętów. Dzięki temu łatwiej będzie o zakup energooszczędnego AGD do domu pasywnego.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl