Ogrodowe rośliny całoroczne

Wbrew pozorom ogród może zachwycać swoją estetyką przez okrągły rok. Choć wybór roślin całorocznych w polskim klimacie jest ograniczony, to jednak można wybrać takie, które będą jednocześnie piękne i relatywnie proste w pielęgnacji. W tym artykule sprawdzimy, jakie rośliny całoroczne doskonale pasują do polskich ogrodów. To rozwiązanie dla osób, które pięknem przydomowego ogródka lub ogrodu w ROD chcą cieszyć się przez cały rok. 

Całoroczne krzewy do ogrodu

Do wyboru mamy wiele całorocznych krzewów, które korzystnie wpływają na estetykę polskich ogrodów. Ciekawym przykładem jest berberys, który swoje piękno zachowuje bardzo długo. Choć na zimę jego owoce opadają, to jednak wciąż posiada wielobarwne i piękne listki. Ciekawą alternatywą jest trzmielina. W zależności uprawy, może to być pojedynczy krzak lub pnącze. Przez cały rok swoją piękną zieloną barwę i nienaganny kształt zachowują takie gatunki jak bukszpan i jałowiec. Od lat są chętnie wybierane przez polskich działkowców. Jeżeli poszukujesz kolorów, to warto zwrócić uwagę na wrzosy. Te drobne krzewy doskonale sprawdzają się przez cały rok. Ich piękne fioletowe kwiaty mogą przetrwać nawet pierwsze mrozy. Zimy w Polsce są coraz cieplejsze, dzięki czemu krzewy te zachowują swoje piękno naprawdę długo. Wśród popularnych krzewów całorocznych warto wymienić również: cyprysik, żywotnikowca japońskiego, sosnę karłowatą, oczara wirginjiskiego czy też mahonię pospolitą. Gatunki te dobrze odnajdują się w polskim klimacie i przede wszystkim prezentują się bardzo efektownie. Dzięki nim ogród stanie się prawdziwą wizytówką właściciela. 

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

Nieco mniejsze pole manewru jest w przypadku kwiatów. Tu warto postawić na gatunki wieloletnie, dzięki czemu przez kilka lat będzie można cieszyć się ich pięknem. Standardowo jednak zimą tracą one swoje walory estetyczne po to, aby na wiosnę ponownie rozbudzić się do życia. Do popularnych kwiatów wieloletnich, które sprawdzą się w ogrodzie na długie lata, należą m.in.: tojad mocny, świecznica groniasta, fiołek rogaty, rozchodnik, wielosił błękitny, liliowce, piwonie, irys syberyjski, ciemiernik, parzydło leśne, funkia, rutewka orlikolistna, tawułka arendsa czy też przywrotnik ostroklapowy.

Przy wyborze roślin do ogrodu należy pamiętać o tym, że każda z nich wymaga innego stanowiska i innej pielęgnacji. Wybór gatunków warto poprzedzić dobrą analizą. Przede wszystkim powinny być dopasowane do realnych potrzeb właściciela ogrodu oraz jego możliwości w zakresie wykonywania prac ogrodowych. Dzięki temu dożo łatwiej będzie Ci o zadbanie o piękny ogród przez 12 miesięcy w roku.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl