Rośliny jednoroczne – sposób na udekorowanie ogrodu

Aranżując ogród należy wziąć pod uwagę cykl życia poszczególnych roślin. Ułatwi to nie tylko dbanie o kwiaty i krzewy, ale pozwoli na lepsze rozplanowanie przestrzeni w ogrodzie.


Rośliny jednoroczne to takie, które cały swój cykl rozwojowy, począwszy od kiełkowania aż do wydania własnych nasion, przechodzą w przeciągu jednego okresu wegetacyjnego, a następnie obumierają. Wśród nich wyróżniamy typy ozime (kiełkujące jesienią i zimą pod śniegiem, do kwitnienia potrzebują niskich temperatur) oraz jare (kiełkujące wiosną, nie potrzebują niskich temperatur do kwitnienia). Zazwyczaj zakwitają one w okresie wiosenno-letnim, czyli od maja do października. Jeżeli dobrze dobierzemy kwiaty do siebie, to zapewnimy piękny wygląd ogrodu przez cały sezon. Dobrym pomysłem jest również sianie ich w tygodniowych odstępach, co również pozwoli na uzyskanie tego efektu. Niektóre z roślin tropikalnych, które w swoim naturalnym środowisku są wieloletnie, w Polsce bywają jednoroczne.


Do kwiatów jednorocznych zaliczamy m.in.: aksamitkę, aster chiński, begonię, bratka, chaber, czarnuszkę damasceńską, dzwonek ogrodowy, goździk chiński, groszek pachnący, malwę różową, nagietek lekarski, niezapominajkę, niecierpka, słonecznik, stokrotkę, werbenę ogrodową, wilec purpurowy oraz wiele innych. Pomimo tego, że nie można nacieszyć się nimi długo, to rośliny jednoroczne warto mieć w swoim ogrodzie ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Zazwyczaj są one bardzo efektowne i stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych rabatki.


Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że istnieje możliwość zmiany wyglądu ogrodu praktycznie co roku – tylko od nas będzie zależało, jakie odmiany kwiatów jednorocznych tym razem zasadzimy. Modne gatunki zmieniają się co sezon, a także powstają ich coraz to nowsze i ciekawsze odmiany. Dobrym pomysłem jest sadzenie kwiatów w podobnej tonacji kolorystycznej lub dobranie ich pod kątem kształtu liści i płatków.


Rośliny jednoroczne stanowią także uzupełnienie wieloletnich, zwłaszcza jeżeli któraś z nich jest w gorszej kondycji – wtedy można obsadzić ją zupełnie nowymi kwiatami jednorocznymi, które sprawią, że całość będzie prezentowała się bardzo atrakcyjnie.

Rośliny charakteryzujące się krótkim cyklem rozwoju sadzi się prosto do gruntu, tam gdzie mają znaleźć się docelowo, ponieważ źle znoszą przesadzanie. Zazwyczaj sieje się je gęsto rzędowo lub rzutowo w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku roślin o długim cyklu rozwoju – wysiewamy je w lutym albo marcu, a następnie sadzonki przesadzamy w maju do ogrodu. Można zakupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. Ten typ sieje się rzędowo lub punktowo w przypadku roślin o większych kwiatach.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.