Docelowo zarówno staw, jak i sadzawka są sztucznym zbiornikiem wodnym. Zgodnie z definicją staw to jednak płytki zbiornik wodny, który przygotowany jest z myślą o hodowli zwierząt i roślin. Wśród zwierząt wodnych dominują oczywiście ryby. Dla porównania sadzawka to po prostu niedużych rozmiarów zagłębienie w gruncie, w którym powstaje zbiornik wodny. Nie musi być też eksploatowana w kontekście hodowli roślin i zwierząt. Rozróżnienie między stawem i sadzawką widać także w Prawie budowlanym. Zgodnie z jego zapisami, sadzawka jest mniejszym zbiornikiem niż staw i spełnia w ogrodzie inne funkcje.
Ze względu na specyfikę zbiorników wodnych, które spotykamy na działkach i w ogrodach, ich budowa regulowana jest przez przepisy prawne. Tak naprawdę przy większości zbiorników wodnych wymagane jest uzyskanie dedykowanego pozwolenia wodnoprawnego. Dodatkowo przy przekroczeniu powierzchni 30m2, należy ubiegać się o pozwolenie na budowę w urzędzie właściwym dla lokalizacji inwestycji. Jeżeli jednak planujesz budowę mniejszej sadzawki, czy też oczka wodnego, to wystarczy zgłoszenie takiej inwestycji i nie trzeba przechodzić przez dodatkowy proces administracyjny. Przepisy regulują również liczbę ryb w zbiorniku, a także rozmiary posiadanej roślinności. Zgodnie z nimi pływające rośliny nie mogą zajmować więcej niż 1/3 tafli wody, a zbiornik wodny musi znajdować się na stanowisku, które przez minimum 5 godzin dziennie jest nasłonecznione. Niespełnienie tych wymogów może wiązać się z dodatkowymi karami.
Kluczem do zachowania estetycznego zbiornika wodnego na działce jest jego regularna pielęgnacja. Właściciel zobowiązany jest do regularnego czyszczenia stawu lub sadzawki, a także dbałości o zachowanie równowagi biologicznej. Wszystko po to, aby zwierzęta oraz rośliny miały zapewnione komfortowe i bezpieczne warunki do wzrostu. Jeżeli postawisz na egzotyczne i bardziej wymagające gatunki roślin, np. grzybienie, to może to wiązać się z potrzebą wykonywania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio dbaj o zbiornik wodny na działce, a jego piękno będzie Cię cieszyć przez lata.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl