Szklarnia- wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Szklarnia stanowi efektowny i praktyczny obiekt architektury ogrodowej. Może być wykorzystywana nie tylko do hodowli roślin, ale również jako miejsce wypoczynkowe w chłodniejsze dni. Nic więc dziwnego, że szklarnie możemy spotkać w coraz większej liczbie ogrodów w Polsce. W tym artykule sprawdzimy, jakie funkcje może spełniać szklarnia, dlaczego warto w nią zainwestować i o czym należy pamiętać. 

Czy musisz mieć pozwolenie na budowę?

W większości przypadków postawienie szklarni nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to związane z tym, że obiekty do 35 m2 nie są objęte tym prawem. Wystarczy wykonać zgłoszenie zamiaru wybudowania szklarni. Dokument ten przekłada się do organu administracyjnego właściwego dla lokalizacji działki. Jeżeli jednak Twoja szklarnia będzie miała większą powierzchnię, to niezbędne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę i przejście przez całą procedurę administracyjną. 

Szklarnia – miejsce spełniające wiele funkcji

Ogrodowa szklarnia to wyjątkowe miejsce. W ostatnich latach obserwujemy trend stawianie tego typu obiektów architektury ogrodowej. Zmieniają się jednak jej funkcje. Przed laty szklarnie wykorzystywane były przede wszystkim do uprawy roślin. W ostatnich latach to się zmienia i szklarnie coraz częściej stanowią miejsce spędzania wolnego czasu. Można umieścić w nich meble ogrodowe i zaaranżować przestrzeń w ten sposób, aby nawet w chłodniejsze dni można było z niej skorzystać. Dzięki temu wzrasta funkcjonalność ogrodu przy domu lub na terenie ogródków działkowych. Sama szklarnia może być zaaranżowana bardzo efektownie, dzięki czemu pełni też funkcję dekoracyjną. 

Jak przygotować szklarnię do uprawy roślin?

Oczywiście szklarnia to doskonałe miejsce do uprawy roślin. Dzięki temu można zapewnić sobie zdrowe i ekologiczne produkty spożywcze z własnej działki. Jeżeli planujesz budowę szklarni do uprawy roślin, to warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Wpłynie to na efektywność prowadzonej uprawy oraz na kondycję roślin. Przede wszystkim podłoże przeznaczone na ścieżki powinno być utwardzone. Ponadto warto doprowadzić do szklarni media. Ma to znaczenie również w przypadku przeznaczenia obiektu na cele wypoczynkowe. Kolejnym krokiem jest wybór roślin, które w warunkach szklarniowych w Polsce dają dobre plony i są relatywnie proste w utrzymaniu. Bardzo ważne jest, aby specyfikę uprawy dopasować do swoich możliwości czasowych i realnych potrzeb. Jeżeli planujesz budowę szklarni w ogrodzie, to może to być strzał w dziesiątkę. W ostatnich latach obserwujemy trend powracania do tego typu obiektów małej architektury ogrodowej. Starannie przygotowana szklarnia może spełniać funkcję wypoczynkową lub być miejscem uprawy roślin. Jeżeli jej powierzchnia przekroczy 35 m2, to musisz uzyskać pozwolenie na budowę szklarni. Nie zapomnij o tym, przy planowaniu inwestycji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl