Wiata przyścienna - jak zrobić i z czego?

Jedną z prostych i często wykorzystywanych przy domach konstrukcji jest wiata przyścienna. Na co dzień może spełniać kilka funkcji. Najczęściej wykorzystywana jest jako garaż lub altana, gdzie w komfortowych warunkach można spędzić wolny czas. Dużym atutem tego rozwiązania jest jego koszt, ponieważ budowa wiaty przyściennej jest dużo tańsza od murowanego garażu lub drewnianego domku. Co trzeba wiedzieć o konstrukcji wiaty przyściennej? Jak i z czego ją zrobić? Sprawdź.


Co trzeba wiedzieć o wiacie przyściennej?

Warto rozpocząć od tego, że w przypadku budowy wiaty przyściennej o powierzchni mniejszej niż 50 m² nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę. To w dużej mierze upraszcza procedurę formalną. Wystarczy dokonać zgłoszenia w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym właściwym dla danej lokalizacji.

Z czego wykonywane są wiaty przyścienne?

Wiata garażowa przyścienna może być zrobiona z różnego rodzaju materiału. W Polsce największą popularnością cieszą się wiaty drewniane, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz estetyczne, dzięki czemu harmonijnie wpisują się w projekt domu. Dodatkowym atutem tego typu konstrukcji jest jej wytrzymałość, ponieważ z powodzeniem może być eksploatowana przez lata. Wiata drewniana przyścienna doskonale sprawdzi się jako miejsce garażowe dla pojazdu, przestrzeń robocza do majsterkowania, a także kącik wypoczynkowy. Przy tym ostatnim wariancie warto wstawić pod zadaszenie meble drewniane lub inne. W takich warunkach można zorganizować przyjęcie ogrodowe, czy też grilla. Alternatywą pozostają konstrukcje, których podstawą są metalowe elementy. Wówczas wymaga się ich skręcenia lub zespawania. Metalowe wiaty przyścienne jako zadaszenie mogą posiadać blachę lub wysokiej jakości tkaniny. Te ostatnie mogą pełnić także rolę osłony od wiatru.

Wiata przyścienna - jak zrobić?

Budowa wiaty przyściennej nie jest skomplikowana, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania się do całego procesu. Zaczynamy od projektu, który uwzględnia typ konstrukcji wiaty, a także sposób jej łączenia ze ścianą domu. Wiaty drewniane przyścienne będą miały nieco inne parametry techniczne i sposoby łączenia niż ich metalowe odpowiedniki. Ponadto wiata może zostać umiejscowiona bezpośrednio na gruncie lub też na kostce, czy żwirze. Te dwa ostatnie warianty stosuje się wtedy, gdy lokalizacja może zostać zalana w trakcie opadów atmosferycznych. Kolejnym krokiem konstrukcji jest wylanie fundamentów pod słupki nośne, na których oprze się cała konstrukcja. Ich liczba i rozmieszczenie zależą od projektu i wielkości wiaty. Następnie wykonuje się całą konstrukcję, wraz z zadaszeniem. W zależności od potrzeb użytkowników do wiaty można pociągnąć prąd, czy też zabudować konstrukcję z wybranych boków. Tak przygotowana wiata nadaje się do eksploatacji. Wiaty tego typu zazwyczaj mają zadaszenie jednospadowe. Jeżeli zastanawiasz się, jak zbudować wiatę z dachem jednospadowym, to warto skonsultować się ze specjalistami. Dzięki temu unikniesz ewentualnych błędów i zapewnisz sobie gwarancję bezpiecznego użytkowania konstrukcji przez lata.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl