Oświetlenie stosowane w domu pasywnym

Niezbędnym elementem każdego domu jest system oświetlenia. Poszczególne jego elementy powinny być wydajne oraz wytrzymałe eksploatacyjnie. Ponadto pod uwagę należy wziąć barwę i jakość emitowanego światła oraz gwarantowane przez producenta zużycie energii elektrycznej. Ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny w kontekście budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Sprawdźmy, jakie oświetlenie dobrze sprawdzi się w domu pasywnym. 

Postaw na energooszczędne lampy 

Lampy powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu użytkowym w domu. To duża liczba punktów świetlnych, które każdego dnia generują zużycie energii elektrycznej. Aby zoptymalizować koszty z tym związane, należy wybierać modele energooszczędne. Kluczowe parametry do sprawdzenia przed zakupem lampy do domu lub mieszkania to: gwarantowane przez producenta zużycie energii elektrycznej, moc i natężenie światła, barwa światła oraz żywotność lampy. Idealna lampa to taka, która gwarantuje komfortowe funkcjonowanie, dobrej jakości światło i pobiera mało prądu. Warto szukać takich modeli na rynku. W przypadku domu pasywnego jest to wręcz wymagane, aby nieruchomość spełniała normy budownictwa pasywnego. Wśród rekomendowanych przez ekspertów rozwiązań znajdują się m.in. świetliki liniowe i punktowe wykonane w technologii LED. Zużycie energii elektrycznej na oświetlenie w nieruchomości można zmniejszyć poprzez połączenie systemu z instalacją fotowoltaiczną oraz magazynem energii. Wówczas w dużej mierze wykorzystywany będzie prąd z odnawialnych źródeł energii, co zmniejszy pobór z sieci energetycznej. 

Systemy sterowania oświetleniem

Dodatkowym atutem w domach pasywnych jest automatyka. Obecnie w ramach systemów smart home stosuje się dedykowane systemy sterowania oświetleniem, które pozwalają na automatyczne dopasowywanie natężenie światła i jego włączanie oraz wyłączanie. Dzięki temu można wygenerować spore oszczędności energetyczne, zachowując jednocześnie komfort i bezpieczeństwo domowników. Automatyka budynkowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, dlatego warto sprawdzić potencjał zastosowania jej w swoim domu pasywnym. 

Jak zmniejszać wykorzystanie światła sztucznego w domu pasywnym?

Dla budownictwa pasywnego ważny jest nie tylko wybór energooszczędnego oświetlenia, ale również odpowiednie postępowanie w trakcie dnia. Rekomenduje się doświetlanie pomieszczeń światłem naturalnym, dzięki czemu zużywa się zużycie prądu na światło sztuczne. Aby osiągnąć idealny efekt, dom powinien posiadać liczne przeszklenia, a jego pomieszczenia muszą być odpowiednio rozmieszczone względem stron świata. W tym aspekcie warto postawić na wsparcie doświadczonego eksperta. Połączenie tego z dobrej jakości lampami sprawi, że spełnisz normy budownictwa pasywnego oraz zachowasz wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort codziennego życia.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl