Prawdy i mity o domach pasywnych

Budownictwo pasywne cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów na całym świecie. Nie jest jednak łatwo o zbudowanie domu, który spełniałby jego rygorystyczne normy. Jest to związane z tym, że obiekty tego typu charakteryzują się znikomym oddziaływaniem na środowisko naturalne. W tym artykule weźmiemy pod lupę powielane w sieci prawdy i mity o domach pasywnych. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Kluczowe prawdy o domach pasywnych 

Kilka prawd o domach pasywnych warto podkreślić. Przede wszystkim obiekty wybudowane według tej technologii charakteryzują się małym zużyciem energii pierwotnej do ogrzewania wnętrz i zasilania urządzeń elektrycznych. Dzięki temu koszty ich utrzymania są odpowiednio niższe. Ponadto życie w domu pasywnym jest komfortowe i bezpieczne, a zastosowanie odpowiedniego układu wnętrz oraz nowoczesnych technologii pozwala na stworzenie wyjątkowego mikroklimatu. Obecnie domy pasywne mogą powstawać w różnych konfiguracjach, dlatego bez trudu dobierzesz idealny projekt do swoich potrzeb. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami, aby nie powielać mitów i błędnych stwierdzeń pojawiających się w sieci. 

Jakie mity o budownictwie pasywnym warto obalić?

Jest przynajmniej kilka mitów dotyczących budownictwa pasywnego, które warto wyjaśnić. Poniżej wybrane z nich. 

Budownictwo pasywne jest bardzo drogie

Oczywiście koszt wybudowania domu pasywnego jest odpowiednio wyższy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Przepaść nie jest jednak duża i powinna zamknąć się w przedziale 20-30%. O tyle więcej zainwestujesz na początku, jednak ta różnica będzie stopniowo wracać do Twojego portfela. Wszystko za sprawą niższych rachunków eksploatacyjnych. 

Domy pasywne mają złą akustykę

To kolejny mit. Dobrze przygotowane domy pasywne charakteryzują się świetnymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej. Obejmuje ona zarówno tłumienie dźwięków z zewnątrz, jak i przenikanie dźwięków pomiędzy przegrodami budowlanymi. Kluczem jest zastosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych. 

Polski klimat nie sprzyja domom pasywnym 

To trzeci z chętnie powielanych mitów. Dotyczy on tego, że zbyt małe nasłonecznienie w Polsce jest niewystarczające do tego, aby osiągnąć parametry budownictwa pasywnego. To błędne myślenie. Domy pasywne mają przede wszystkim ograniczać straty ciepła i zużycie energii pierwotnej, a nie maksymalizować wykorzystanie energii słonecznej. W związku z tym mniejsza liczba dni słonecznych nie wpływa dyskwalifikująco na sens budowania domu pasywnego w naszym kraju. 


Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl