FCOM: Temperatura a efektywność. Jakie warunki sprzyjają naszemu funkcjonowaniu?

Pogoda w Polsce ciągle się zmienia – od upałów, po zimne noce. Taką mamy rzeczywistość. Staramy się dbać o to, aby być dobrze ubranym, aby w naszych domach było dla nas przyjemnie. Jednak nawet jeśli odczuwamy komfort termiczny, ale temperatura jest nieco wyższa lub niższa od tej optymalnej, nasza koncentracja czy pamięć zaczynają funkcjonować gorzej.


W artykule przyjrzymy się badaniom, które właśnie to pokazują. Zapraszamy do lektury! 

Zacznijmy od zimna

Badania, które pod przewodnictwem Palinkasa [1] pokazały, że niskie temperatury zmieniają nasze funkcjonowanie poznawcze. To zjawisko szczególnie dotyczy zadań wymagających intensywnego myślenia, przetwarzania informacji oraz wykorzystania pamięci krótkotrwałej. Ekspozycja na zimno zwiększa liczbę popełnianych błędów i wydłuża czas reakcji, zwłaszcza w zadaniach wymagających czujności, logicznego myślenia oraz pracy pamięciowej. Badania te wykazały, że długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach może osłabiać zdolności poznawcze, nawet jeśli nie dochodzi do znacznego obniżenia temperatury ciała. Innymi słowy, nawet przy odpowiednim ubiorze, przebywanie w zimnym otoczeniu, na przykład w temperaturze poniżej zera, może stopniowo pogarszać nasze funkcje poznawcze.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt wpływu zimna na funkcjonowanie człowieka. Gdy odczuwamy silny chłód, nasza motywacja do działania maleje, a zaangażowanie znacząco spada. Jest to szczególnie istotne w przypadku trudnych zadań lub tych, które wymagają długotrwałego powtarzania i wysiłku.

Ciepło a funkcjonowanie

Podobnie jak zimno, wysokie temperatury wywierają istotny wpływ na nasze funkcje poznawcze i emocjonalne. Długotrwałe przebywanie w cieple, szczególnie w ekstremalnych warunkach, może osłabiać zdolności intelektualne, zwłaszcza w obszarze koncentracji, szybkości reakcji oraz kontroli nad zachowaniem. Przegrzanie organizmu często prowadzi do zmęczenia, trudności w skupieniu uwagi i dezorientacji, co obniża ogólną efektywność umysłową. Długotrwała ekspozycja na wysokie temperatury może również wywoływać na większy poziom stresu, frustracji czy agresji, dodatkowo utrudniając podejmowanie logicznych decyzji. W skrajnych przypadkach może dojść do poważnych zaburzeń poznawczych, takich jak halucynacje lub utrata przytomności, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Eksperyment 

Nawet gdy odczuwamy względny komfort termiczny, nasza pamięć i uwaga mogą ulec pogorszeniu. Potwierdza to badanie [2], w którym uczestnicy przez ponad 4 godziny wykonywali zadania wymagające użycia pamięci, myślenia, uwagi oraz podejmowania decyzji. W trakcie eksperymentu mierzono im tętno, rytm serca i temperaturę ciała, a całość odbywała się w klimatyzowanym biurze. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy:

  1. pierwsza pracowała w temperaturze 24°C,
  2. druga w 26°C,
  3. a trzecia w 28°C.

Sprawdzano także subiektywny poziom komfortu termicznego u każdej z osób. Okazało się, że grupy pracujące w temperaturach 26°C i 28°C miały o odpowiednio 10% i 8% niższą wydajność w porównaniu z grupą, która pracowała w temperaturze 24°C, pomimo że poziom odczuwanego komfortu termicznego był we wszystkich grupach zbliżony. 

Ten eksperyment daje sporo do myślenia – nie zawsze to co czujemy ma związek z tym jak działa nasz mózg. Z tego badania wynika, że woli on pracować, kiedy w pomieszczeniu (lub na zewnątrz) jest około 20 stopni. Warto więc dbać o odpowiednią temperaturę. 

Zadbaj o temperaturę z farbą termoizolacyjną 

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu i zwiększeniu komfortu termicznego, warto rozważyć zastosowanie farby termoizolacyjnej. Specjalna powłoka odbija ciepło, co pomaga w utrzymaniu stałej temperatury, zarówno w czasie upałów, jak i chłodniejszych dni. Dzięki temu możesz nie tylko poprawić warunki pracy, ale także zredukować koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzacją. Farba termoizolacyjna to prosty sposób na zwiększenie efektywności energetycznej pomieszczeń i poprawę samopoczucia osób w nich przebywających. Wybierając termopowłokę sprawdź polskie marki: GoTherm i ATTermo

Przeczytaj również: Szybkie sposoby na termoizolacje

Źródła: 
[1] Palinkas, L. A. (2001). Mental and cognitive performance in the cold. International Journal of Circumpolar Health, 60(3), 430-439. 
[2] Lan, L., Tang, J., Wargocki, P., Wyon, D. P., & Lian, Z. (2021). Cognitive performance was reduced by higher air temperature even when thermal comfort was maintained over the 24–28°C range. Indoor Air, 31(2), 492-506.