Przygotowanie domu pasywnego na zimę

Nasz klimat ociepla się, jednak pogoda zaskakuje nas różnymi niespodziankami. Śnieg i mróz mogą pojawić się już w listopadzie, zwłaszcza w górach. Dlatego przygotujmy właściwie nasz dom na ten trudny okres. Co prawda budynek pasywny jest zaprojektowany i zbudowany tak, aby zapotrzebowanie energetyczne na jego ogrzewanie było stosunkowo niewielkie, jednak system ogrzewania powinien być sprawny, ponadto sam dom i jego instalacje wymagają przeglądów i konserwacji.

Czy domy pasywne są odporne na warunki zimowe?

Domy pasywne to nowoczesne konstrukcje, odpowiednio zaprojektowane i zbudowane z materiałów zapewniających odpowiednie właściwości mechaniczne i termoizolacyjne. Większość z nich to domy prefabrykowane lub modułowe, wznoszone na placu budowy z elementów wyprodukowanych precyzyjnie według projektu w fabryce. Dzięki dopasowaniu elementów, są szczelne powietrznie, co oprócz właściwej termoizolacji jest warunkiem uznania takiego domu za pasywny. Ponadto optymalne dopasowanie modułów ogranicza możliwość powstania mostków termicznych, na których mogłaby skraplać się para wodna. Ważne jest również prawidłowe wykonanie zewnętrznej izolacji termicznej, która nie tylko ogranicza straty ciepła z budynku, ale i umożliwia skuteczne odprowadzanie powstałej wilgoci na zewnątrz. Domy modułowe doskonale sprawdzają się w warunkach zimowych ze względu na odporność na opady śniegu. Uzyskuje się ją dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości oraz prawidłowym wykonaniu elewacji. W praktyce domy modułowe są tak samo odporne na warunki zimowe, jak tradycyjne budynki murowane.Domy modułowe objęte są gwarancją producenta na okres od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. To istotny argument na korzyść trwałości takiego budynku. 

Przygotowanie domu pasywnego do zimy

Odpowiednia izolacja ścian, fundamentów i dachu to podstawa w domu pasywnym, ale ważna jest również jego szczelność powietrzna i prawidłowo działająca wentylacja. System grzewczy musi być sprawny, ponieważ nikt nie lubi, gdy podczas mrozów nagle przestanie działać ogrzewanie. Warto też wiedzieć, że prawie połowa wydatków związana z eksploatacją domu w czasie zimy może być związana z ogrzewaniem. Przygotowanie domu pasywnego na zimę to:

Przegląd oraz konserwacja instalacji grzewczych:

  • Czyszczenie i konserwacja kotła centralnego ogrzewania, niezależnie od jego rodzaju: gazowy, olejowe, czy na paliwo stałe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny one być przeprowadzane co najmniej raz w roku dla kotłów na paliwo stałe i co dwa lata dla kotłów gazowych oraz olejowych. Prace powinniśmy zlecić serwisantowi, posiadającemu odpowiednie uprawnienia (np. gazowe). 
  • W przypadku pompy ciepła wymagane jest wykonywanie przeglądów technicznych, co najmniej raz w roku. Lepiej jednak zrobić to 2 razy: przed i po sezonie grzewczym. Uruchomienie pompy ciepła po przeglądzie zapewni jej efektywną pracę przez cały okres zimowy.
  • Kontrola i serwis instalacji grzewczej, czyli grzejników, rur, zaworów, przyłączy, pompy obiegowej i naczynia wzbiorczego. Obejmuje on między innymi sprawdzenie, czy system oraz grzejniki nie są zapowietrzone a jeśli tak, to wykonanie odpowietrzenia. Zapowietrzony system może prowadzić do obniżenia efektywności grzejników oraz powodować nieprzyjemne dźwięki, natomiast zapowietrzone grzejniki nie ogrzewają równomiernie pomieszczeń. Warto także sprawdzić poprawność działania sterowników i termostatów.
  • W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego: sprawdzenie ciśnienia i szczelności oraz ewentualne odpowietrzenie pętli grzewczych. Woda zasilająca nie powinna mieć temperatury wyższej niż 55°C. Pamiętajmy, że nagrzanie pomieszczenia na początku sezonu może potrwać nawet kilkanaście godzin, jednak nie należy jednak ustawiać wyższej temperatury, by przyśpieszyć ten proces. Jeśli na podłodze pojawią się tzw. zimne wyspy, oznacza to zapowietrzenie instalacji. W przypadku ogrzewania elektrycznego wykonujemy kontrolę wszystkich połączeń elektrycznych i elementów grzewczych oraz sprawdzenie działania termostatu. 

Sprawdzenie szczelności okien i drzwi.

Przez te elementy wyposażenia domu ucieka najwięcej ciepła, dlatego zadbajmy o ich szczelność. Podczas eksploatacji często dochodzi do lekkiego poluzowania zawiasów. Powstałe szczeliny można usunąć za pomocą regulacji położenia i docisku skrzydeł względem ramy. Przed zimą warto umyć uszczelki i zabezpieczyć je specjalnym środkiem konserwującym. 

Sprawdzenie dachu.

Ponieważ dach jest ważnym elementem izolacji cieplnej domu, każda nieszczelność na jego powierzchni oznacza poważne straty ciepła. Ponadto do wnętrza budynku może przedostawać się woda. Dlatego przed okresem zimowym dokładnie sprawdzamy stan pokrycia dachowego, a także uszczelek wokół komina. 

Sprawdzenie i konserwacja systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Wszystkie kratki wentylacyjne oraz czerpnię i wyrzutnię czyścimy z kurzu i brudu. Sprawdzamy i ewentualnie wymieniamy filtry w rekuperatorze. Zabrudzone kratki i filtry znacznie ograniczają przepływ powietrza. Specjaliści zalecają wymianę filtrów nawiewnych i wywiewnych co 3 do 6 miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania rekuperatora i stopnia zanieczyszczenia powietrza. Ponadto zalecają kontrolę i konserwację jednostki rekuperatora, co powinien wykonać profesjonalista. Konserwacja obejmuje również czyszczenie wymiennika ciepła - zanieczyszczony będzie miał niższą sprawność. Pamiętajmy, że zimą na czerpni nie powinien zalegać śnieg lub lód.

Kontrola przewodów kominowych.

W domach pasywnych kominy zwykle nie są potrzebne, ponieważ wykorzystywane są systemy grzewcze niewymagające spalania paliwa, takie jak pompy ciepła. Jednak w domach tych często stosuje się ogrzewanie kominkowe. Nie stanowi ono głównego źródła ciepła, ale element wystroju domu. Wiele osób lubi spędzać zimowe wieczory patrząc na ogień w kominku. Jednak ważne jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego istotna jest odpowiednia i sprawna wentylacja w budynku. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinniśmy zlecić kominiarzowi sprawdzenie drożności przewodów kominowych. 

Wyczyszczenie rynien i sprawdzenie ich stanu.

Rynny zabezpieczają budynek przed zawilgoceniem i pękaniem ścian. Dlatego przed zimą sprawdzamy szczelność i drożność rynien oraz usuwamy zalegające w nich liście, gałęzie i piasek. Tego typu zatory mogą zimą doprowadzić nawet do rozsadzenia rynien. 

Sprawdzenie stanu ocieplenia rur instalacji wodociągowej

Ważne również, by przed zimą odłączyć wszystkie zewnętrzne ujęcia wody, w tym węże ogrodowe.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (P.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl