Canada Rubber: Farba fotokatalityczna - co to jest i po co je stosować?

Farby fotokatalityczne są produkowane na bazie naturalnych składników. Można je stosować na różnorodnych powierzchniach - na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Nie różnią się od typowych materiałów malarskich, jeśli chodzi o sposób ich stosowania.


Ich działanie jest długotrwałe, ponieważ zawierają dwutlenek tytanu, który posiada właściwości fotokatalityczne. Pod wpływem światła, również ultrafioletowego inicjuje reakcje chemiczne, które rozkładają zanieczyszczenia organiczne, bakterie i wirusy. Dzięki temu farby te mają właściwości samooczyszczające i antybakteryjne.

Korzystny wpływ na środowisko wynika z ich zdolności do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Farby te mogą neutralizować szkodliwe substancje, przyczyniając się do zmniejszenia smogu i poprawy jakości powietrza.

Korzyści z zastosowania farb fotokatalitycznych, np.: TYTANOVA

Barierowość cieplna

Mikrosfery odbijają ponad 90% energii cieplnej. Dzięki temu farba skutecznie izoluje ściany budynków: pomieszczenie utrzymuje ciepło w chłodne dni, a w gorące – nie nagrzewa się.

Izolacja termiczna

Obecność sfer w farbie powoduje, ze sucha powłoka tworzy warstwę termoizolacyjną. Przenikalność (przewodzenie) ciepła przez taką powłokę jest znacznie niższa niż w przypadku zwykłych farb.

W pewnym stopniu działa jak styropianowe docieplenie.

Z badań wynika, że modyfikacja mikrosferami powoduje wzrost zdolności termoizolacyjnych. Nałożona warstwa farby TYTANOVA zastępuje 10% grubości materiału izolacyjnego, przykładowo zamiast 10 cm, można stosować 9 cm warstwę materiału ściennego.

Eliminacja kondensacji wody

Farba ogranicza skraplanie się na jej powierzchni pary wodnej. W ten sposób unikamy degradacji powierzchni i utraty ciepła.

Powstrzymanie rozwoju grzybów, pleśni

Farba działa jak styropian utrzymując jednolitą temperaturę na ścianach co zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, na których najczęściej tworzy się wilgoć będąca podłożem dla grzybów i pleśni.

Samooczyszczanie

Powierzchnie pokryte farbą oczyszczają się samoczynnie z brudu, pleśni, grzybów, porostów.

W wyniku reakcji z farbą, zanieczyszczenia oddzielają się od podłoża i są zmywane przez deszcz.

Oczyszczanie powietrza

Zanieczyszczenia (m.in. spaliny, gazy, dym tytoniowy, tlenki siarki i azotu) znajdujące się w powietrzu, stykając się z farbą ulegają rozłożeniu.

Wiruso- i bakerio-bójczość

Z wirusami (także wszelkimi typami wirusów grypy), bakteriami i mikroorganizmami farby fotokatalityczne radzą sobie jak z każdym innym zanieczyszczeniem czy szkodliwym związkiem.

Reakcja fotokatalityczna

Tam gdzie jest wymagana sterylność to bardzo ważna cecha. Skuteczność wirusobójcza farby TYTANOVA wobec wirusów osłonkowych (jakimi są SARS-CoV-2, BHV-1, wirusy grypy): 60 minutowe naświetlanie powierzchni farby TYTANOVA zwykłą świetlówką pokojową z odległości 2,6 m powoduje 96.5 % redukcję liczby cząstek wirusów, a po 24 godzinach redukcja wirusów wynosiła 99,999%.

Przy zastosowaniu lampy UV-A po 60 minutach zredukowano 97.5% wirusów, po 24 godzinach naświetlania – zredukowano 99.9995 % wirusów (tzn. z pierwotnych 2.000.000 PFU/ml pozostało tylko 10 PFU/ml).

Więcej o farbach fotokatalitycznych dowiesz się od specjalistów z firmy Canada Rubber