Charakterystyka i podział pian montażowych

a co dzień w budownictwie wykorzystuje się różnego rodzaju materiały i środki. Pianki montażowe (poliuretanowe) to produkt, który ułatwia wiele codziennych prac związanych z montażem, łączeniem i uszczelnianiem. Z tego artykułu dowiesz się, czym są tego typu pianki montażowe i jakie mają zastosowanie. 

Czym jest pianka montażowa?

Pianka montażowa to inaczej pianka poliuretanowa. To środek chemiczny, który wykorzystywany jest do uszczelniania różnych elementów i konstrukcji budowlanych. Stosuje się go m.in. przy montażu okien, wypełnianiu ścian czy też podczas mocowania ościeżnic drzwi. Prawidłowo dobrana i stosowana pianka montażowa korzystnie wpływa na efekty prowadzonych prac budowlanych i wykończeniowych. 

Podstawowe rodzaje pianek montażowych 

Na co dzień w budownictwie i w pracach wykończeniowych stosuje się różne rodzaje pianek montażowych. Ważne, aby konkretny typ był idealnie dopasowany do zastosowania. Ze względu na ilość składników wiążących, wyróżnia się pianki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Ze względu na sposób aplikacji wyróżnia się pianki tubowe i pistoletowe. Jeszcze inny podział wskazuje na zakres temperatur, w jakich dana pianka może być stosowana. Zgodnie z nim na rynku dostępne są pianki: całoroczne mokre, letnie i zimowe. Jeszcze inne kryteria wyróżniają takie rodzaje jak:

  • pianki zamknięto-komórkowe i otwarto-komórkowe;
  • pianki wysokoprężne i niskoprężne.

Poniżej w kilku zdaniach opisano typy jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. 

Pianki montażowe jednoskładnikowe – charakterystyka

Pianki jednoskładnikowe to takie, które z powodzenie można stosować w pomieszczeniach, gdzie jest spory dopływ świeżego powietrza. Aby zachowały swoje właściwości, potrzebują sporej wilgotności powietrza. W związku z tym stosuje się je m.in. w warunkach zewnętrznych. Jednocześnie nie powinno się ich używać w przypadku ścian warstwowych, ponieważ tam nie będą miały optymalnych warunków do stwardnienia. Pianki tego typu to środki niskociśnieniowe, które wykorzystuje się m.in. przy montażu elementów łatwo formowanych, jako wypełniacze oraz do izolacji akustycznej. Im wyższa wilgotność, tym jednoskładnikowe pianki montażowe szybciej twardnieją. 

Pianki montażowe dwuskładnikowe – charakterystyka

Drugim popularnym rodzajem są środki dwuskładnikowe. Proces twardnienia zachodzi tutaj na podstawie wiązań chemicznych, a nie działania wilgoci. Ten produkt rekomenduje się w przypadku trudno dostępnych i suchych miejsc. Doskonale sprawdza się podczas łączenia dwóch lub więcej elementów drewnianych. Pianki dwuskładnikowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i ściskanie. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywane są do ocieplania ścian, dachów płaskich oraz wypełniania dużych otworów. 


Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl