W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicy między ościeżnicą stałą a regulowaną, omówimy, w jakich sytuacjach każda z nich sprawdza się najlepiej, jakie są ich główne zalety oraz jakie aspekty techniczne warto uwzględnić podczas zakupu. Dzięki temu będziesz mógł wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i warunków technicznych domu.
Ościeżnica regulowana a stała – jakie są różnice?
Każda ościeżnica składa się z 3 zasadniczych elementów: poziomej belki zwanej nadprożem i dwóch pionowych belek nazywanych bazą, a dodatkowymi elementami są próg oraz łączniki i listwy paskowe. Podstawowa różnica między ościeżnicą stałą a regulowaną polega na tym, że tę pierwszą można dopasować do grubości muru, natomiast stała – jak sama nazwa wskazuje – jest sztywno osadzona w otworach drzwiowych i nie daje możliwości regulacji. Ościeżnica stała, zwana też blokowaną, dzięki nieskomplikowanej konstrukcji jest łatwa w montażu i przeznaczona do budynków, w których ściany mają standardowe grubości. Cechuje się też prostą budową, wysoką estetyką i niewątpliwą solidnością, ale wymaga prostych ścian i precyzyjnych pomiarów. Z kolei drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną są przeznaczone do budynków, w których mury mają niestandardowe grubości (zwykle większe niż typowe). Regulowane ościeża są uniwersalne i łatwiejsze w montażu, chociaż nieco droższe.
Drzwi wejściowe z ościeżnicą regulowaną i stałą – co trzeba o nich wiedzieć?
Regulowany wariant ma bez wątpienia większą funkcjonalność niż blokowany. Dzięki ruchomej opasce maskującej można go precyzyjnie dopasować do konkretnej ściany bez konieczności zmiany jej grubości, co nie tylko przyspiesza prace, ale też pozwala osiągnąć lepszy efekt estetyczny. Ościeżnice regulowane w zakresie ok. 2 cm mają często zastosowanie podczas remontów starych budynków o grubych murach, a także w przypadku obiektów z tzw. dobudówkami, w których poszczególne elementy konstrukcyjne były wznoszone w różnych okresach i często z odmiennych materiałów. Co różni ościeżnice stałe a regulowane? Różnica polega przede wszystkim na tym, że rozwiązanie stałe montuje się bezpośrednio do muru kołkami rozporowymi nadającymi konstrukcji stabilność i zwiększającymi jej wytrzymałość, a regulowane można rozsuwać. Ościeża blokowane są bez wątpienia najpopularniejsze i zwykle wykorzystuje się je w nowym budownictwie, gdzie ściany mają takie same grubości. Tego typu rozwiązania są typowe dla budownictwa jednorodzinnego, ale też dla obiektów wielorodzinnych i biur.
Ościeżnica regulowana a stała – jak przebiega montaż?
W przypadku instalacji stałej ościeżnicy pierwszym krokiem jest zmierzenie otworu drzwiowego i dobranie modelu idealnie dopasowanego do uzyskanego wymiaru. Po zamontowaniu ościeżnicę trzeba wypoziomować i ustabilizować klinami, a później przymocować na stałe przy użyciu cementu lub kołków rozporowych. W trakcie prac często pojawia się też konieczność wykonania korekt umożliwiających precyzyjne wstawienie drzwi. Czym różni się montaż ościeżnicy stałej a regulowanej? Różnice są znaczące. Instalacja wersji regulowanej jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza. Taką futrynę umieszcza się w otworze drzwiowym i stopniowo rozszerza do momentu osiągnięcia pożądanego zakresu, a następnie stabilizuje wkrętami montażowymi. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności użycia dodatkowych materiałów maskujących miejsce styku ościeżnicy ze ścianą. Mimo że do instalacji nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, ciepły montaż drzwi powinien być wykonany z najwyższą starannością i przy użyciu sprawdzonych materiałów izolacyjnych.
Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną?
Regulowane ościeżnice zyskują na popularności wśród architektów i inwestorów z uwagi na swoją funkcjonalność. To z kolei daje większą dowolność w zakresie projektowania przestrzeni i zmniejsza czas potrzebny na przygotowanie murów. Drzwi zewnętrzne z ościeżnicą regulowaną są nowoczesnym rozwiązaniem odpowiednim do różnego rodzaju konstrukcji. Tego typu ościeże i doskonałej jakości okucia do drzwi zewnętrznych umożliwiają łatwe dopasowanie wejścia bez konieczności wykonywania dodatkowych prac i zwiększają trwałość zastosowanych rozwiązań.
Gdzie zamontować drzwi z ościeżnicą stałą, a gdzie z regulowaną?
Wybór nie powinien być jednak uzależniony wyłącznie od preferencji inwestora, ale też od specyfiki samej inwestycji. Jeśli w obiekcie mury mają takie same (standardowe) grubości i są proste, całkowicie wystarczające będzie zastosowanie stałych ościeżnic. Jeżeli natomiast mur jest grubszy lub nierówny, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór drzwi wejściowych z ościeżnicą regulowaną dających większą swobodę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można osiągnąć efekt ekskluzywnych drzwi zewnętrznych bez konieczności wykonywania dodatkowych prac wykończeniowych.