Napędy stosowane do drzwi zewnętrznych

Automatyka od lat z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu obszarach naszego codziennego życia. Jednym z przykładów są automatyczne drzwi zewnętrzne, które wprowadzane są w ruch za pomocą dedykowanego napędu. Ten ostatni różni się w zależności od typu drzwi i sposobu ich otwierania. Warto zastanowić się nad tym, jakie napędy stosuje się przy drzwiach zewnętrznych i czym się one charakteryzują. 

Napęd do drzwi automatycznych – podstawowa charakterystyka

Napęd do drzwi automatycznych to system, który odpowiada za otwieranie i zamykanie drzwi zgodnie z wcześniejszym zaprogramowaniem. Tego typu rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej (m.in.: galerie handlowe, przychodnie medyczne, banki, dworce, biurowce, supermarkety) oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego (m.in. hotele, apartamentowce, pensjonaty). Od wyboru napędu zależy bezpieczeństwo i wygoda użytkowania danego obiektu. Rozwiązania automatyczne wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach o sporym natężeniu ruchu pieszego. Podstawowy napęd składa się z takich elementów jak: zespół napędowy, układ sterowania, system awaryjny oraz system zabezpieczeń strefy działania. 

Podstawowe rodzaje napędów do drzwi automatycznych 

Drzwi automatyczne otwierają się w różny sposób. Determinuje to podział napędów oferowanych przez producentów. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić:

  • napędy do drzwi obrotowych;
  • napędy do drzwi rozwieranych;
  • napędy do drzwi przesuwnych.

Bardzo ważne jest dobranie napędy bezpośrednio do typu danych drzwi, aby zadbać o ich prawidłową i bezpieczną eksploatację.

Co bierze się pod uwagę przy wyborze napędu do drzwi zewnętrznych?

Wybór napędu do drzwi zewnętrznych należy przeprowadzić bardzo odpowiedzialnie. Wszystko po to, aby dany system idealnie pasował do modelu drzwi oraz specyfiki ich użytkowania. Pod uwagę bierze się takie parametry jak:

  • dopasowanie napędu do typu drzwi;
  • wywierana siła przez siłownik;
  • częstotliwość otwierania i zamykania się drzwi;
  • moc napędu;
  • prędkość robocza;
  • opcje sterowania ręcznego i automatycznego;
  • bezpieczeństwo pracy. 

Drzwi automatyczne w budynkach pasywnych 

Nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że automatyczne drzwi zewnętrzne stosowane są również w budynkach mieszkalnych. Coraz częściej decydują się na nie właściciele domów pasywnych jednorodzinnych. W nich odblokowanie napędu może odbywać się za pomocą dedykowanego systemu kontroli napędu, w tym m.in. przyłożenia chipa, wpisania kodu czy też odcisku palca. Warto sprawdzić różne możliwości, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo swojego codziennego życia. W tym obszarze warto skonsultować się jednak ze specjalistą, aby wybrany napęd był kompatybilny z wykorzystywanym systemem smart home.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl