Wady i zalety schodów stalowych

Każde schody mają swoje wady i zalety. Tak samo jest w przypadku konstrukcji stalowych, które coraz częściej spotykamy w domowych wnętrzach. W tym artykule zastanowimy się nad tym, co przemawia za ich zakupem, a co powinno wzbudzić Twoją wątpliwość. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wadami i zaletami schodów stalowych. 

Jakie wady mają schody stalowe?

Oczywiście schody stalowe nie są pozbawione wad. Dokładnie się z nimi zapoznaj, zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną. Poniżej opisaliśmy je w kilku słowach. 

Zwiększony hałas związany z użytkowaniem – stalowe konstrukcje mają to do siebie, że ich użytkowanie wiąże się ze zwiększonym hałasem, niż w przypadku modeli drewnianych i betonowych. Aby sobie z tym poradzić, można stosować dedykowane podkładki lub pokrycie stopni drewnem czy inną okładziną. 

Surowy wygląd – dla jednych jest to zaleta, a dla innych wada. Jest to związane z tym, że surowy wygląd stalowych konstrukcji nie będzie pasował do ciepłych i tradycyjnych wnętrz. Ten rodzaj schodów dedykowany jest wnętrzom industrialnym, minimalistycznym i loftowym. 

Regularna konserwacja – stalowe schody wymagają regularnej konserwacji, w tym odnawiania ich powłoki zabezpieczającej przed korozją i uszkodzeniami. Można to ograniczyć poprzez zakup stali nierdzewnej lub ocynkowanej, jednak z czasem i te wymagają dodatkowej impregnacji. 

Zimne i nieprzyjemne w dotyku – w przeciwieństwie do drewna stal jest surowa, zimna i nieprzyjemna w dotyku. Może to wpływać na obniżenie komfortu użytkowania tego typu konstrukcji. Zależy to jednak od indywidualnych preferencji domowników.

Kluczowe zalety schodów stalowych

Stalowe schody są kupowane bardzo często. Wpływają na to ich zalety. Poniżej wybraliśmy te najważniejsze z nich. To je warto wziąć pod uwagę w trakcie analizowania zasadności zakupu stalowych schodów. 

Wysoka wytrzymałość – stal jako materiał jest bardzo wytrzymała. Wpływa to na wydłużoną żywotność schodów i na zmniejszone koszty ich utrzymania. Stal zachowuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i intensywne użytkowanie. 

Minimalistyczny wygląd – piszemy o nim zarówno przy wadach, jak i zaletach. Minimalistyczny i prosty charakter schodów stalowych idealnie wpisuje się w aranżacje loftowe, nowoczesne i industrialne. 

Prosty montaż – wykonanie schodów stalowych z prefabrykowanych elementów nie jest bardzo skomplikowane. Fachowcy szybko sobie z tym poradzą, co przyspieszy całą inwestycję i proces wykończenia nieruchomości. 

Uniwersalność – obecnie schody stalowe dostępne są w różnych stylach wykończenia. Dzięki temu bez trudu dopasujesz ich estetykę i kształt do swojego projektu, tworząc idealnie zbalansowaną przestrzeń.  Powyżej w kilku zdaniach opisaliśmy najważniejsze wady i zalety schodów stalowych. Z naszej perspektywy tych drugich jest zdecydowanie więcej. Na co dzień konstrukcje stalowe doskonale odnajdują się w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, biurowych innych. Ich zakup ma swoje logiczne uzasadnienie. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl