Do takich przyłączy należą:
W niektórych przypadkach rozważa się również dodatkowe przyłącza takie jak światłowód, ale wymienione wcześniej podstawowe przyłącza pozwalają na stwierdzenie ,,działka jest w pełni uzbrojona”.
Informacja o tym, czy dana działka posiada uzbrojenie lub nie jest szczególnie ważna przy zakupie – działki bez uzbrojenia mogą być atrakcyjniejsze cenowo, ale wtedy musisz samemu dopilnować wszelkich formalności związanych z uzbrojeniem działki w media. Oznacza to również sprawdzenie MOŻLIWOŚCI uzbrojenia działki. Co, jeśli np. niezbędne przyłącza będą niedostępne lub w dużej odległości? Może to narazić Cię na bardzo wysokie koszty i sporo czasu związanych z formalnościami.
W procesie zakupu działki może pojawić się w Twojej głowie pytanie – jak sprawdzić uzbrojenie działki budowlanej? Istnieje na to kilka sposobów i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby upewnić się w dwóch, a nawet trzech miejscach.
Pierwszym sposobem jest udanie się do urzędu gminy, który odpowiada za daną miejscowość i działkę. W wydziale kartografii i geodezji dowiesz się, czy działka jest uzbrojona lub jakie są możliwości, żeby uzbroić działkę.
Kolejny sposób to udanie się do zakładów odpowiadających za poszczególne sieci. Po pierwsze masz możliwość sprawdzenia, czy działka jest uzbrojona. Po drugie możesz sprawdzić, czy na danym terenie jest możliwość uzbrojenia działki przez np. wykonanie odpowiedniego przyłącza. Od razu możesz dopytać, ile trwa uzbrojenie działki budowlanej oraz jak wysokie są opłaty za takie działania.
Kolejna możliwość to sprawdzenie portalu, który prowadzony jest przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Znajdziesz na nim aktualne dane dotyczące uzbrojenia. Musisz posiadać numer ewidencyjny lub adres działki.
Warto dokładnie sprawdzić, czy działka budowlana jest uzbrojona i nie dać się skusić na ,,obietnice” sprzedających, bo potem mogą nas czekać wysokie koszty lub brak możliwości uzbrojenia działki, a co za tym idzie – przestój lub całkowita blokada naszego wymarzonego domu.
Przed rozpoczęciem uzbrajania działki musisz dopełnić szeregu formalności, które mogą być mniej lub bardziej czasochłonne. Wszystko zależy od wyjściowego stanu działki, możliwości przyłączy i tak dalej.
Skupimy się na najważniejszych przyłączach, czyli: gazu, wodociągu, kanalizacji oraz prądu. Są one niezbędne (pomijając gaz, który może zależeć od tego, czy będziesz korzystać z np. pojemników na gaz płynny), żeby rozpocząć budowę domu.
Proces przyłączenia prądu zaczyna się od wniosku o wydanie warunków wykonania przyłącza, który obejmuje takie punkty jak przewidywaną moc przyłączeniową. Następnie procesowana jest umowa, w której zawierają się warunki przyłączenia do sieci i takie elementy jak rodzaj przyłącza (podziemne czy nadziemne), termin realizacji i wysokości opłat.
Wodociągi oraz kanalizacja wymagają nieco więcej formalności. Tu również należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę. Do tego dołącza się mapę zasadniczą i całość składa w miejscowym zakładzie wodociągowym. Po wydaniu warunków następuje czas na omówienie projektu wykonania przyłączy i również przedstawienie go w zakładzie. Przyłącze kanalizacji składa się praktycznie w ten sam sposób.
Gaz ziemny również wymaga odpowiedniego wniosku o wydanie warunków przyłączenia – może dojść czasem (chociaż są to marginalne przypadki) do sytuacji, gdzie nie będzie możliwości przyłącza gazu. Jeśli natomiast działka jest blisko sieci, takie przyłącze zostanie wykonane przez odpowiedni dla danego terenu zakład gazowniczy.
Mimo że wymieniliśmy tylko kilka formalności, może być ich dużo więcej, co opisujemy w poszczególnych krokach uzbrojenia.
W tym akapicie omówimy najważniejsze kroki w wykonaniu poszczególnych przyłączy – niezbędnych do rozpoczęcia budowy domu. Ten dział może być dla Ciebie mniej lub bardziej ważny. Wszystko zależy czy jako właściciel działki samemu musisz dopełnić wszelkich formalności, czy może czekasz na potwierdzenia od inwestora, a może właśnie jako inwestor chcesz dodatkowo sprawdzić, z czym wiąże się podłączenie mediów. W każdym razie dowiesz się, jak uzbroić działkę w podstawowe media.
Zaczniemy od prądu, bo jak łatwo się domyślić – bez prądu bardzo ciężko będzie rozpocząć prace budowlane. Idealną sytuacją jest oczywiście taka, gdy kupisz już działkę z odpowiednim uzbrojeniem, ale w przeciwnym razie należy zadbać o przyłączenie mediów i zacząć właśnie od prądu.
Istnieje również możliwość wykonania przyłącza tymczasowego, jeśli czas realizacji przyłącza docelowego znacznie się wydłuża. Pozwala to na rozpoczęcie budowy, ale musisz mieć świadomość, że taki prąd jest znacznie droższy.
Podłączenie się do istniejącej sieci na słupie linii napowietrznej, (tylko jeśli Twoja działka jest uzbrojona), kosztuje jedynie 10 zł za 1kW.
Kolejne ważne zadanie to uzbroić działkę w wodę. Przyłącze jest fragmentem, który łączy sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w domu lub innej nieruchomości.
Co z kanalizacją? Mamy tutaj dwie sytuacje:
Jak widzisz, wykonanie przyłącza wodociągowego może wymagać nieco więcej formalności i pracy. Zwłaszcza jeśli znajduje się ona daleko od sieci.
Uzbrojenie w gaz nie jest ,,niezbędnym” przyłączem – sporo zależy od tego, czy jako właściciel działki lub inwestor chcesz ogrzewać dom np. gazem ziemnym. W przypadku technologii IZODOM, taki rodzaj ogrzewania może być zbędny, ale jeśli sieć gazowa nie jest daleko od działki, można od razu temat uzbrojenia w gaz.
Kroki są bardzo podobne jak w przypadku sieci elektrycznej, czyli:
Praktycznie każdy z tych punktów może być wykonany przez zakład gazowniczy, który operuje na Twoim terenie.
Wszystkie kroki już znasz, ale ile trzeba czekać na uzbrojenie działki? Niestety, jeśli chcesz uzbroić działkę budowlaną, to również trzeba uzbroić się w…. cierpliwość.
Wnioski, które złożysz do odpowiednich urzędów, są standardowo rozpatrywane w przeciągu miesiąca, ale sam fakt ich rozpatrzenia, nie oznacza rozpoczęcia prac.
Wykonanie odpowiedniego uzbrojenia działki może trwać nawet kilka miesięcy, a czasem ponad rok. Zależy to głównie od:
Jeśli kupujesz nieuzbrojoną działkę, to warto odpowiednio wcześniej zacząć wszelkie formalności i składanie wniosków, żeby przyłącza (przynajmniej prądu i wody) były gotowe przed rozpoczęciem prac budowlanych. W innym przypadku narażasz się na czekanie, a przez to koszty.
Ostatnie bardzo ważne zagadnienie to koszt uzbrojenia działki. Należy pamiętać, że tu również wpływ na sam koszt ma szereg czynników, takich jak:
Ile średnio należy zapłacić za poszczególne media?
Musisz mieć na uwadze, że im dalej od poszczególnych sieci oraz im trudniej je doprowadzić – tym wszystkie koszty, zaczynając od projektów, przez pozwolenia po same przyłącza może być wyższy.
Na koniec pozostaje pytanie. Jaką działkę kupić? Ta decyzja powinna być zdecydowanie podjęta na podstawie nie tylko Twojej działki, ale najbliższego otoczenia.
Jeśli działka nieuzbrojona ma możliwość doprowadzenia mediów, upewnisz się, że nie będzie żadnych przeszkód na dalszych etapach prac budowlanych czy już samego życia, a cena działki jest dużo atrakcyjniejsza – śmiało możesz ją wybrać. Nastaw się na cierpliwość w przypadku procesu uzbrojenia działki i dopełnij wszelkich formalności.
W przypadku działki uzbrojonej możesz praktycznie od razu rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu.
Jedną z przewag technologii IZODOM jest to, że nawet jeśli formalności uzbrojenia działki znacznie się wydłużą, to sama budowa ,,nadrobi” stracony czas. Wyobraź sobie teraz zsumowany czas na uzbrojenie i budowanie standardowego domu. Cena materiałów czy robocizna mogą w tym czasie znacznie wzrosnąć. Jednak gdy zaraz po uzbrojeniu rozpoczniesz budowę domu pasywnego, to może on powstać do stanu zamkniętego nawet w kilka tygodni, a co za tym idzie – masz gwarancję ceny materiałów, niższą robociznę i przede wszystkim, gotowy dom.
Podsumowując:
Uzbrojenie działki budowlanej to bardzo ważna kwestia, która może wpłynąć na każdy późniejszy aspekt budowy oraz ewentualnie dodatkowe koszty. Jeśli chcemy zakupić działkę nieuzbrojoną – musimy przygotować się na formalności i dodatkowe wydatki z tym związane. Jeśli natomiast kupimy działkę uzbrojoną, warto wcześniej zapoznać się z projektem zagospodarowania działki, żeby nie spotkać problemów przy ustawianiu projektu na działce. Uzbrojenie działki budowlanej to jedna z pierwszych kwestii, które spotykamy na drodze do wybudowania naszego wymarzonego domu.