Schody strychowe w domu pasywnym

Schody w domu pasywnym powinny cechować się zarówno dobrą izolacyjnością termiczną, jak i estetyką. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku schodów strychowych, ponieważ ich odpowiednia izolacja oraz dodatkowo hermetyczność znacząco zmniejsza straty ciepła.

A poddasze to jedno z newralgicznych miejsc w domu pod tym względem – przyjmuje się, że przez konstrukcję dachu ucieka nawet 25-30% wytworzonej w obrębie budynku energii cieplnej. Na strychu często przechowujemy rzeczy sezonowe (np. sprzęt narciarski), jednak ich chowanie i wyjmowanie powinno być zarówno wygodne, jak i przede bezpieczne. Wykorzystywane do tego celu dawniej zwykłe drabiny, przystawiane do wyłazu strychowego to już na szczęście historia, bowiem istnieją nowoczesne, znacznie lepsze rozwiązania.

Budowa, rodzaje i zalety schodów strychowych

Schody strychowe składają się ze składanej drabiny, wykonanej z drewna lub metalu oraz skrzyni z klapą, zamykającej właz na strych. W przypadku schodów energooszczędnych stosuje się grube klapy, w całości wypełniona materiałem termoizolacyjnym, natomiast skrzynie posiadają podwójne lub potrójne uszczelnienie. Drabiny produkowane są drewna (np. sosnowego) lub metalu. Składają się zwykle z 2 lub 3 segmentów, natomiast metalowe mogą występować także w wersji rozsuwanej (nożycowej) i charakteryzują się wyższym dopuszczalnym obciążeniem.

Schody strychowe składane i chowane w skrzyni zamontowanej w stropie pozwalają nam uniknąć budowy drogich schodów stacjonarnych, które zajmują dużo miejsca. Nie wpływają na estetykę pomieszczenia. Bardzo ważna jest także ich łatwa obsługa: zamontowana w suficie klapa od skrzyni powinna otwierać się i zamykać z łatwością, a jednocześnie być stabilna i bezpieczna. Dlatego właśnie w klapie stosowane są mechanizmy odciążające, które wspomagają zarówno otwieranie, jak i zamykanie, wspomaganie niekiedy dotyczy także wysuwania drabinki. Klapę można otwierać i zamykać za pomocą specjalnego drążka. Natomiast droższe modele schodów wyposażone są w siłowniki elektryczne, dzięki którym można nimi wygodnie sterować za pomocą wyłącznika ściennego, pilota lub aplikacji na smartfona.

Jakie cechy powinny posiadać schody strychowe w domu energooszczędnym i pasywnym?

Schody w takim domu powinny być wykonane z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej oraz szczelne, aby zminimalizować straty ciepła. Zaprojektowane pod kątem zminimalizowania mostków termicznych, które są często powstają w miejscach łączenia różnych elementów konstrukcyjnych i materiałów budowlanych. Im mniejsza liczbą punktów styku schodów z nieizolowanymi elementami konstrukcyjnymi, tym lepiej. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, schody powinny być wyposażone w stopnie antypoślizgowe oraz poręcz. Obecnie produkowane schody strychowe dla domów energooszczędnych i pasywnych cechują następujące parametry: współczynnik przenikania ciepła U=0,48 – 0,65 W/m²K, grubość izolacji termicznej 5,0 – 7,4 cm, grubość klapy 5,6 – 8,0 cm, dopuszczalne obciążenie 160 – 200 kg. Produkty te spełniają wymagania norm EN 14975 oraz EN12207 - klasa 4 i posiadają odpowiednie certyfikaty, np. niemiecki Passive House Institute. Zamontowanie schodów energooszczędnych oraz termoizolacyjnych oznacza uzyskanie poważnych oszczędności energii cieplnej w domu.