Instalacje elektryczne w domu pasywnym

Oczywiście w żadnym domu nie powinno zabraknąć wydajnej i bezpiecznej w eksploatacji instalacji elektrycznej. Bez niej możliwe jest normalne funkcjonowanie z oświetleniem czy też z elektrycznymi systemami grzewczymi. W przypadku budownictwa pasywnego należy zwrócić dodatkową uwagę na to, aby wykorzystywane w budynku układy powstawały ze starannie dobranych podzespołów. Wszystko po to, aby instalacje były wydajne, bezpieczne i oszczędne. W końcu dom pasywny to taki, który charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię pierwotną. 

Z czego składa się instalacja elektryczna?

Niezależnie od typu budownictwa instalacja elektryczna w domu składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich: złącza, rozdzielnica główna oraz obwody zasilające poprowadzone od rozdzielnicy do punktów odbioru (gniazdka, punkty świetlne itd.). Dodatkowo w projekcie instalacji można uwzględnić takie elementy jak m.in.: maty i kable grzejne, systemy przeciwoblodzeniowe w podjeździe czy też dodatkowe rozdzielnice. Skala rozbudowy instalacji elektrycznej zależy od wielkości nieruchomości oraz realnych potrzeb inwestora. Każdy z jej poszczególnych elementów powinien odznaczać się wysoką jakością wykonania i niezawodnością. 

Instalacja musi spełniać aktualne normy i przepisy techniczno-budowlane

Domy pasywne to wyjątkowy typ nieruchomości. Charakteryzują się one bardzo małym zapotrzebowaniem na energię pierwotną. W miarę możliwości korzysta się tu z odnawialnych źródeł energii i dąży do osiągnięcia jeszcze niższej emisji zanieczyszczeń. Ze względu na to, że to nowoczesne i dopiero zyskująca na popularności budownictwo, to musi spełniać aktualne normy i standardy budowlane. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa eksploatacji domu pasywnego. Zgodnie z przepisami instalacja elektryczna domu zasilająca odbiorniki jednofazowe powinna być trójprzewodowa i składać się z takich elementów jak: przewód fazowy-L, przewód neutralny-N, przewód ochronny PE. Instalacja zasilająca odbiorniki trójfazowe powinna być pięcioprzewodowa (przewody fazowe-L1,L2,L3, przewód neutralny-N, przewód ochronny-PE). 

Jak wykonać rozdzielnicę główną w domu pasywnym?

Dla wygody i bezpieczeństwa eksploatacji domu pasywnego bardzo duże znaczenie ma wykonanie rozdzielnicy głównej. Nowoczesne obiekty charakteryzują się tym, że w wykorzystuje się w nich zwiększoną liczbę urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Ponadto domy pasywne często wyposażone są w system klimatyzacyjny, alarm, monitoring, instalację fotowoltaiczną czy też system smart home. To sprawia, że rozdzielnica musi być odpowiednio rozbudowana, aby możliwe było bezpieczne i legalne wydzielenie obwodów zasilających poszczególne układy. Właśnie dlatego rekomenduje się skorzystanie ze wsparcia ekspertów i zaprojektowanie instalacji elektrycznej, a następnie jej wykonanie z pomocą profesjonalistów. Dzięki temu eksploatacja domu pasywnego będzie bezpieczna i relatywnie tania. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl