Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne?

Kiedy w pomieszczeniu jest zimno lub powietrze jest duszne, zaczynamy czuć się ospali lub nasz nastrój spada. Ale czy wiesz jaki sposób idealna temperatura w Twoim domu może wpływać na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne?

Jaka jest zalecana komfortowa temperatura w pomieszczeniu? Idealna temperatura w pomieszczeniach to nie tylko komfort – może ona mieć realny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Niezależnie od tego, czy chodzi o temperaturę ciała, funkcje poznawcze, odporność na infekcje, zdrowie psychiczne, czy nawet objawy demencji, temperatura w domu ma duży wpływ na samopoczucie.

Stopnie dobrego samopoczucia

Temperatura otoczenia może wydawać się mało istotnym czynnikiem wpływającym na ogólny spokój ducha, ale przypomnij sobie, kiedy ostatnio przebywałeś w miejscu, w którym było zbyt gorąco lub zimno. Może to być wydarzenie w nieprzyjemnie ciepłym miejscu lub dzień pracy w zbyt chłodnym biurze. Pomyśl o tym, jak bardzo wpłynęło to nie tylko na twoje samopoczucie, ale także na wydajność. Raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zdrowe Biuro” sugeruje, że komfort termiczny wpływa na nastrój, wydajność, produktywność i satysfakcję z pracy. Za gorąco? Pracownicy czują się ospali i zmęczeni. Za chłodno? Trudno im się skoncentrować. Badania przeprowadzone na Politechnice Helsińskiej i w Lawrence Berkeley National Laboratory potwierdzają tę tezę: naukowcy odkryli, że produktywność pracowników jest najwyższa w temperaturze 21-22°C. Każdy wzrost temperatury o 1°C powoduje spadek produktywności o 2 punkty procentowe.

Jaka jest zdrowa temperatura w pomieszczeniach?

Jeśli Twój dom jest zimny i wilgotny, staje się pożywką dla wilgoci i pleśni. Temperatura wewnętrzna poniżej 16°C zwiększa ryzyko astmy i innych chorób układu oddechowego, podczas gdy temperatura poniżej 12°C obciąża układ sercowo-naczyniowy. Zimny dom może zwiększyć Twoje ryzyko depresji i dezorientacji. Jeśli cierpisz na przewlekły ból, może on znacznie pogorszyć twój stan. Jeśli jest zbyt ciepło i duszno, mogą pojawić się bóle głowy lub podrażnienie błon śluzowych, możemy też czuć się zbyt zmęczeni, by się skoncentrować.

Jaka jest zalecana komfortowa temperatura w pomieszczeniu?

Jaka jest zatem zalecana temperatura wewnętrzna? Zależy to od pomieszczenia, ale 20°C to dobry punkt odniesienia. W łazienkach powinno być cieplej, między 22 a 24°C, aby uniknąć szoku po wyjściu spod gorącego prysznica. Sypialnie dorosłych powinny być chłodniejsze, między 16 a 19°C, ponieważ temperatura naszego ciała spada podczas snu. Śpimy lepiej, jeśli nasz wewnętrzny system regulacyjny nie musi pracować zbyt ciężko. Należy jednak pamiętać, że zbyt zimna sypialnia może być trudna do spania lub nauki, jeśli służy również jako miejsce pracy studenta. Sypialnie dzieci powinny mieć temperaturę około 17-20°C. Jeśli w pokoju dziecka jest zbyt gorąco, a tym samym powietrze jest suche, może to prowadzić do problemów z oddychaniem. W przypadku osób starszych spanie w zbyt ciepłej sypialni przyczynia się do zawałów serca, astmy i udaru mózgu. Badania wykazały, że gorąca temperatura otoczenia negatywnie wpływa na sprawność fizyczną osób starszych – od ich zdolności do wstawania z krzesła po szybkość chodzenia.

Zrównoważona temperatura, lepsze życie

Mieszkając, pracując i śpiąc w idealnej temperaturze, Twój organizm ma o jedno zmartwienie mniej. Jeśli nie musisz nieustannie regulować Twojej temperatury, możesz wykorzystać tę energię na inne rzeczy.

Wybór odpowiedniego termometru wewnętrznego

Bardzo ważne jest posiadanie dobrego termometru wewnętrznego do kontrolowania temperatury w Twoim domu. Cyfrowy termostat jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia dokładne śledzenie temperatury w pomieszczeniach. Rozwiązania Daikin pomagają znaleźć odpowiednią temperaturę, zapewniając komfort i dobre samopoczucie Twoje i Twojej rodziny przez całą dobę.