Do wyboru oczyszczalnie jednopłaszczowe czy dwupłaszczowe?

Jakie są dostępne modele oczyszczalni dwupłaszczowych? Jaką oczyszczalnię wybrać?


Jaką oczyszczalnię bilogiczną wybrać, gdyż każdy centymetr głebokości wykopu się liczy.

Kiedy głębokość wykopu to problem?
Może się wydawać, że głębokość wykopu, a tym samym, montażu oczyszczalni jest dużym problemem, tylko gdy woda gruntowa napływa do niego wartkim strumieniem. Jednak jest też inny przypadek, który dotyczy gruntów piaszczystych. W obu przypadkach grozi nam oberwanie ściany wykopu, co spowoduje duży problem. W skrajnych sytuacjach, zbiornik oczyszczalni trzeba wyciągnąć i po wyrównaniu wykopu, zacząć od nowa.

Do wyboru oczyszczalnie jednopłaszczowe czy dwupłaszczowe?
Jeśli szukamy jednego rozwiązania uniwersalnego na dwa opisane powyżej przypadki to z pewnością oczyszczalnie w wersji dwupłaszczowej w pierwszej kolejności się do tego nadają. Wynika to z faktu, że maja wyższą wytrzymałość, a tym samym większą głębokość montażu oraz korpus o mniejszej wysokości niż wersje jednopłaszczowe.

Jakie są dostępne modele oczyszczalni dwupłaszczowych?
W tym zakresie jest bardzo szeroki wybór rozwiązań, lecz dla ułatwienia, dostępne modele można podzielić na dwa typy rozwiązań:

Z odpływem grawitacyjnym od oczyszczalni do odprowadzenia, np.:
  • ZBS-5C HDPE Z dla max. 5 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 4m3), dwukomorowy w technologii SBR z dmuchawą SECOH JDK-S-60,
  • ZBB-7C HDPE Z dla max. 7 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 4,5m3), trzykomorowy w technologii hybrydowej MBBR z dmuchawą SECOH JDK-S-80,
  • ZBB-10C HDPE Z dla max. 10 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 6,0m3), trzykomorowy w technologii hybrydowej MBBR z dmuchawą SECOH JDK-S-120,

Z odpływem tłocznym od oczyszczalni do odprowadzenia, np.:
  • ZBS-5C/KP HDPE Z dla max. 5 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 4m3), dwukomorowy w technologii SBR z dmuchawą SECOH JDK-S-60 oraz pompą EBARA OPTIMA MA (0,25kW)
Jaką oczyszczalnię wybrać?
W dużej mierze zależy to też od rodzaju odprowadzenia, gdyż w sytuacji, gdy duże zagłębienie zbiornika, spowoduje konieczność realizacji np. drenażu rozsączającego płycej niż odpływ grawitacyjny z oczyszczalni to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, staje się wybór ZBS-5C/KP. Oczywiście można wybrać ZBB-7C z przepompownią ścieków surowych P60/2,0 lub P60-80/2,1 i stworzyć większy układ. Taka konfiguracja ma zaletę w postaci bardzo dobrej dostępności przez łącznie 4 włazy rewizyjne (3 do oczyszczalni oraz 1 do przepompowni) i łącznie większą pojemność oraz ilość komór. Jeżeli odpływ będzie realizowany od oczyszczalni z zachowaniem spadku grawitacyjnego, to w sumie wybór dotyczy technologii, czyli SBR dla ZBS oraz MBBR dla ZBB. Każda z podanych technologii i towarzyszące jej rozwiązania konstrukcyjne, ma swoje zalety.