Piorunochron – zabezpiecz swój dom przed wyładowaniami atmosferycznymi

Wiele osób obawia się burzy. Ma to swoje uzasadnienie. Potężne wyładowania atmosferyczne mogą być bardzo groźne zarówno dla osób przebywających poza domem, jak i tych, które znajdują się w jego wnętrzu. Aby zabezpieczyć nieruchomość przed wyładowaniami, stosuje się różne metody. Najpopularniejszą z nich jest montaż piorunochronu. Sprawdź, czym on jest oraz na jakiej zasadzie działa. 

Czym jest i jak działa piorunochron?

Bez dwóch zdań najbardziej znane i najczęściej stosowane zabezpieczenie domu przed burzą to piorunochron. Tym mianem określa się część instalacji odgromowej, która znajduje się na zewnątrz obiektu. Wraz z systemem znajdującym się wewnątrz, tworzy układ, którego zadaniem jest neutralizowanie wyładowań atmosferycznych i ochrona znajdujących się w budynku ludzi oraz sprzętów elektrycznych. Piorunochron to metalowy pręt, który umieszcza się w najwyższym punkcie dachu. Jeżeli wyładowanie atmosferyczne zmierza w kierunku domu, to zadaniem tego pręta jest jego przechwycenie. Następnie odprowadza się je do ziemi za pomocą instalacji odgromowej. Tak w dużym skrócie działa piorunochron. Choć rozwiązanie to stosowane jest od lat, to jednak wciąż zachowuje swoją wysoką skuteczność. Kluczem jest to, aby instalacja odgromowa była wykonana z należytą starannością i przez specjalistę, który posiada stosowne uprawnienia w tym zakresie.

Czy każdy dom musi być wyposażony w instalację odgromową?

Co mówią o tym przepisy? Zgodnie z nimi nie każdy dom jednorodzinny musi być wyposażony w dedykowaną instalację odgromową, czyli piorunochron. Obowiązek taki występuje tylko w przypadku domów jednorodzinnych, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • mają powierzchnię powyżej 500 m2 i wysokość powyżej 15 metrów;
  • wskaźnik zagrożenia piorunowego w ich przypadku przekracza wskazaną normę (obliczeń dokonuje specjalista);
  • są zbudowane z materiałów łatwopalnych. 

Czy warto zainwestować w instalację odgromową?

Mimo tego, że prawo nie nakazuje montażu instalacji odgromowej w wielu domach jednorodzinnych, to jednak warto podjąć taką decyzję. Inwestycja w piorunochron wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo i komfort eksploatacji nieruchomości. Straty związane z wyładowaniem atmosferycznym mogą być bardzo wysokie, dlatego warto dmuchać na zimne. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do pożaru i zagrożenia dla zdrowia i życia domowników. Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoją nieruchomość przed wyładowaniami atmosferycznymi, to warto zainwestować w instalację odgromową z piorunochronem. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl