Dom pasywny, dom energooszczędny jakie ogrzewanie domu wybrać

Jednym z kluczowych systemów w budownictwie pasywnym jest ogrzewanie. Ważne jest wybranie takiego rozwiązania, które z jednej strony zapewni pożądany komfort cieplny domownikom, będzie zoptymalizowane pod kątem kosztów oraz przyjazne środowisku naturalnemu. Sprawdźmy, jakie instalacje grzewcze wykorzystywane są obecnie w budownictwie pasywnym oraz czym się one charakteryzują. 

Jak wybrać ogrzewanie do domu pasywnego?

Co do zasady, w przypadku budownictwa pasywnego można wybrać niemal każde źródło ciepła. Ważne, aby spełnić rygorystyczne normy dla tego typu budownictwa. Spełnisz je, jeżeli Twój dom będzie efektywny energetycznie, dobrze izolowany i nie będzie wykorzystywał zbyt dużej ilości energii cieplnej na m2. Z doświadczenia wiemy, że w domach pasywnych, optymalnie wybrać ogrzewanie podłogowe. Z jednej strony jest estetyczne, a z drugiej zapewnia optymalny rozkład pionowy temperatury, co przekłada się na zagwarantowanie komfortu cieplnego przy niższej temperaturze układu i niższych kosztach. Ponadto standardem jest montaż wentylacji mechanicznej z wysokim odzyskiem ciepła. Poniżej przedstawiamy wybrane źródła ciepła, które chętnie wybierane są do budynków pasywnych. 

Pompa ciepła do domu pasywnego 

Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, które czerpią energię z zasobów naturalnych. Z jednej strony to efektywny system grzewczy, a z drugiej pozwala na wygenerowanie realnych oszczędności. Do pracy pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Ta może być pozyskiwana z OZE w ramach instalacji fotowoltaicznej, co jeszcze ułatwia spełnienie standardów budownictwa pasywnego. 

Kotły gazowe z buforem ciepła

Ciekawym wyborem są też nowoczesne kotły ciepła z buforem ciepła. Pod kątem domu pasywnego będą zdecydowanie lepsze od tradycyjnych kotłów gazowych. Te ostatnie mogą nie spełniać standardów budownictwa tego typu. Piec tego typu można zautomatyzować, dzięki czemu będzie działał wtedy, gdy rzeczywiście będzie to niezbędne do zapewniania komfortu cieplnego domowników i podgrzania ciepłej wody użytkowej. 

Kotły elektryczne

Wśród ekologicznych wyborów znajdują się kotły elektryczne. Z drugiej strony mogą generować zbyt duże zapotrzebowanie na prąd. Jeżeli w całości będzie pobierany on z sieci energetycznej, to może to nie być najlepszy wybór do domu pasywnego. Lepiej wygląda to wtedy, gdy energia produkowana jest w ramach posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Warto rozważyć plusy i minusy tego rozwiązania. 

Kominki na biomasę 

Warunki ekologiczne i wysokie standardy energetyczne spełniają kominki na biomasę. Opał ten zaliczany jest do wydajnych i bezpiecznych dla atmosfery. Biomasa powstaje ze szczątek organicznych, które nie byłyby przetworzone na energię cieplną. W tym wypadku jest to możliwe. Biomasa ma postać granulatu lub pelletu. Zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, ponieważ rośliny, z których powstaje, można uprawiać i odtwarzać. Rozwiązanie to w najbliższych latach powinno zyskiwać na popularności.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl