Sanpol: Jak działa zawór trójdrożny?

Instalacja zaworu trójdrożnego przynosi wiele korzyści. Sprawdź, jak działa ta konstrukcja i jak wybrać rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb. Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz udanego zakupu.

 

Zawór trójdrożny – najważniejsze informacje

Zawór trójdrożny jest ważnym elementem w układzie centralnego ogrzewania. To niewielka konstrukcja, która pozwala na kontrolę przepływu czynnika grzewczego pomiędzy źródłem i instalacją. Ponadto zawór zabezpiecza urządzenie przed korozją i przegrzewaniem, więc możesz podłączyć do systemu wiele źródeł ciepła.

Ta niewielka konstrukcja świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie czynnik grzewczy odpowiada za zasilanie instalacji, a także ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie jest często wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach mieszkalnych, zakładach przemysłowych czy punktach użyteczności publicznej. Ponadto znajdzie zastosowanie w miejscach z dwoma źródłami ciepła (np. piecem gazowym i kotłem na paliwo stałe).

Zawór trójdrożny sprawdzi się również w układzie peryferyjnym i pozwoli na łatwą regulację temperatury w grzejnikach. Kolejnym atutem jest zabezpieczenie układu przed przegrzaniem, co eliminuje ryzyko oparzeń.

Wszystko to sprawia, że zawory trójdrożne są chętnie wybierane przez użytkowników systemów centralnego ogrzewania. Kluczową kwestię stanowi wybór odpowiedniego modelu. W kolejnych sekcjach poradnika przeczytasz, jak działa zawór trójdrożny i jak jest zbudowany. Dzięki temu na pewno sięgniesz po odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Budowa zaworu trójdrożnego

Jak sama nazwa wskazuje, zawór trójdrożny jest wyposażony we 3 wloty/wyloty (porty). Konstrukcja ma najczęściej kształt litery T i obejmuje korpus, trzpień oraz zwierciadło. Zwróć uwagę, że korpusy są wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej bądź innych materiałów.

Pamiętaj, że zawór trójdrożny termostatyczny funkcjonuje samodzielnie, a temperatura wody nie wpływa na jego pracę. Ponadto jest wyposażony w kilka króćców bądź muf. W dodatku zawór może mieć różne średnice, więc z łatwością wybierzesz model najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.

Działanie zaworu trójdrożnego

Zawór trójdrożny odpowiada za mieszanie gorącej wody z zasilania z kotła i zimnej wody, która powraca z instalacji. W ten sposób uzyskasz optymalną temperaturę na obieg grzewczy. Ponadto zadbasz o żywotność kotła i zmniejszysz zużycie paliwa.

Aby użytkowanie zaworu stało się wygodne, możesz zastosować siłownik. To elektroniczne urządzenie automatycznie otwiera bądź zamyka zawór w zależności od temperatury na zasilaniu kotła. Kontrola parametru zapewni komfort wszystkim domownikom.

Zawór trójdrożny pozwoli na optymalną pracę urządzenia i przedłuży jego żywotność. Pamiętaj, że zalecana temperatura przy ogrzewaniu podłogowym wynosi 20-35 °C. Natomiast optymalny zakres przy instalacji grzejnikowej sięga 35-55 °C.

Instalacja zaworu trójdrożnego

Montaż zaworu nie jest zbyt trudny, lecz musisz pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim możesz zainstalować element pionowo lub poziomo i wiele zależy tu od miejsca montażu. Najważniejszą kwestią jest łatwy dostęp do zaworu w razie konieczności wymiany lub konserwacji. Natomiast kierunek przepływu powinien być zgodny ze wskaźnikiem, który znajduje się na korpusie.

Ponadto nie montuj zaworu na rurze, która prowadzi z urządzenia grzewczego do naczynia przelewowego, gdyż naczynie gwarantuje ochronę przed zbyt wysoką temperaturą czynnika. W takim przypadku nieprawidłowy montaż mógłby doprowadzić do rozerwania urządzenia.

Zawór trójdrożny w obiegu grzewczym należy zainstalować za pompą. Z kolei obieg centralnego ogrzewania wymaga instalacji przed pompą. Ponadto wraz z zaworem otrzymasz schemat instalacji, który pozwoli na szybki, łatwy i samodzielny montaż. Jednak w razie wątpliwości najlepiej poprosić o wsparcie doświadczonego fachowca i zyskać pewność, że element będzie funkcjonował prawidłowo.

Rekomendujemy wybór wysokiej klasy zaworów trójdrożnych. Trwałą i niezawodną konstrukcją wyróżniają się modele marki Afriso. To bardzo dobry wybór dla wymagających klientów, dla których funkcjonalność ma kluczowe znaczenie.

Dlaczego warto sięgnąć po zawór trójdrożny?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy zawór trójdrożny będzie dobrym wyborem. Zwróć uwagę, że montaż elementu zapewnia komfort domownikom, a jednocześnie pozwala wygenerować oszczędności. Wówczas zmniejsza się zużycie paliwa i rosną wskaźniki sprawności.

Ponadto w niektórych instalacjach montaż zaworu trójdrożnego jest wymagany. Dzieje się tak np. w przypadku ogrzewania podłogowego, gdyż optymalny poziom nagrzewania wykładziny ma priorytetowe znaczenie.

Jednak wybór słabych zaworów niesie za sobą ryzyko poważnych usterek i awarii, co przekłada się na niewłaściwe działanie całej instalacji. Popularne problemy to zawieszanie się zaworu, częściowo ciepła rura grzejnika czy zbyt niska temperatura wody. Wybierz rozwiązania cenionych marek, a unikniesz problemów i będziesz cieszyć się funkcjonalnym układem przez długie lata.

Sanpol - zapraszamy do kontaktu.