Sanpol: Zawór trójdrożny przed czy za pompą?

Projektujesz instalację grzewczą we własnych czterech kątach? Sprawdź, jak zamontować zawór trójdrożny, aby zapewnić jak najwyższą funkcjonalność. Poznaj kilka cennych wskazówek i wybierz niezawodne rozwiązanie.


Czym jest zawór trójdrożny?

Zawór trójdrożny to jeden z elementów systemu centralnego ogrzewania. Pozwala na kontrolę przepływu czynnika grzewczego między źródłem a instalacją. Ponadto chroni urządzenie przed korozją i przegrzewaniem instalacji. To oznacza, że możesz podłączyć do systemu różne źródła ciepła, co przekłada się na komfort domowników.

Zawór trójdrożny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie czynnik grzewczy zasila instalację i ciepłą wodę użytkową. Znajdzie więc zastosowanie w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, zakładach pracy czy punktach użyteczności publicznej. Ponadto jest wykorzystywany w miejscach, gdzie znajdują się dwa źródła ciepła, np. piec gazowy i kocioł na paliwo stałe.

To uniwersalne i praktyczne rozwiązanie.

Zawory trójdrożne są wykorzystywane również w układach peryferyjnych i umożliwiają regulację temperatury w grzejnikach. W dodatku zabezpieczają układ przed przegrzewaniem, więc nie musisz martwić się o oparzenia.

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, a jednocześnie cenisz funkcjonalne rozwiązania, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie. W kolejnych sekcjach poradnika przeczytasz, jak wybrać i zamontować element. Ponadto dowiesz się, jak wygląda jego budowa i które zawory są polecane przez ekspertów. Z nami na pewno podejmiesz rozsądną decyzję zakupową.

Rodzaje zaworów trójdrożnych

Zwróć uwagę, że zawory trójdrożne różnią się pod kątem budowy, sterowania czy zasady działania. W ofercie dobrych sklepów znajdziesz zarówno zawory przełączające, jak i mieszalnikowe. Sprawdź, czym się różnią i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

  • Zawór trójdrożny przełączający – pozwala na zmianę kierunku przepływu czynnika grzewczego. Jak sama nazwa wskazuje, wewnątrz zaworu znajdziesz przełącznik, który kieruje czynnik do właściwego wlotu. Dzięki temu możesz zasilić różne odbiorniki ciepła;
  • Zawór trójdrożny mieszalnikowy – gwarantuje ochronę kotła przed niską temperaturą czynnika, który powraca z instalacji peryferyjnej. Najczęściej stosuje się go w instalacjach z kotłem na paliwo stałe (np. w domach jednorodzinnych czy zakładach przemysłowych).

Ponadto zawory możemy podzielić ze względu na rodzaj zawieradła:

  • Zawór trójdrożny obrotowy – umożliwia obrót zawieradła o 90° lub 180°. W tym przypadku czynnik może przemieszczać się przez jedną bądź drugą dyszę.
  • Zawór trójdrożny grzybkowy – wymusza mieszanie czynnika bądź przełączenie pomiędzy przepływającymi czynnikami.

Kolejny podział dotyczy również sposobu sterowania. Możesz wybrać model o napędzie ręcznym, elektrycznym, hydraulicznym i pneumatycznym.

Montaż zaworu trójdrożnego – przed czy za pompą?

Zastanawiasz się, w którym miejscu zainstalować zawór trójdrożny? Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj Twojej instalacji. W obiegach grzewczych centralnego ogrzewania zawór zainstaluj za pompą, a w obiegu ciepłej wody użytkowej – przed pompą.

Jeśli masz wątpliwości związane ze sposobem montażu, najlepiej poproś o pomoc fachowca. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i zyskasz pewność, że instalacja będzie funkcjonowała prawidłowo.

Pamiętaj również, aby wybierać wysokiej klasy zawory. Dużym zainteresowaniem wśród wymagających klientów cieszą się modele marki Afriso. Za tym wyborem przemawia bardzo wysoka trwałość i jakość wykonania.

Budowa zaworu trójdrożnego

Zawór trójdrożny ma trzy porty i przyjął kształt litery T. Jego budowa obejmuje korpus, trzpień i zawieradło. Korpusy mogą być wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej lub innych materiałów. Ponadto nie brakuje elementów z siłownikiem, a jego pracą możesz kontrolować za pomocą sterownika i dopasować ją do aktualnie panujących warunków.

Natomiast zawór trójdrożny termostatyczny pracuje samodzielnie, a temperatura wody nie wpływa na sposób jego funkcjonowania. Pamiętaj, że zasada działania różni się w zależności od rodzaju elementu. Przed zakupem zastanów się, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej instalacji i zapoznaj się ze specyfikacją techniczną.

Dlaczego warto zamontować zawór trójdrożny?

Zastanawiasz się, czy instalacja zaworu trójdrożnego to dobry wybór? Przede wszystkim montaż elementu przełoży się na oszczędności. Rozwiązanie sprawi, że zużyjesz mniej paliwa i poprawi wskaźniki sprawności. Pamiętaj, że czasami instalacja zaworu trójdrożnego jest konieczna. Dzieje się tak, np. przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż element pozwala zachować optymalny poziom nagrzewania wykładziny, co gwarantuje tak potrzebną wygodę.

Pamiętaj jednak, że zakup niskiej jakości zaworów zwiastuje częste usterki lub awarie, co wpływa na niewłaściwą pracę całego układu. Najczęstsze problemy to niska temperatura wody, zawieszanie się zaworu czy tylko częściowo ciepła rura w grzejniku. Dlatego stawiaj na rozwiązania renomowanych producentów. Wówczas komfort we własnym mieszkaniu będzie na wyciągnięcie ręki.

Potrzebujesz więcej informacji? firma Sanpol zaprasza do kontaktu