Grafit - najpopularniejszy izolator termiczny

W powszechnej świadomości styropian zazwyczaj kojarzy się z kolorem białym. Jednak to nie tego rodzaju płyty są najpopularniejszym izolatorem termicznym. Inwestorzy najchętniej sięgają po grafitowe materiały do ocieplania. Co nimi kieruje?

 

Rosnąca świadomość wśród wykonawców i inwestorów sprawia, że obecnie najchętniej wybieranym materiałem ociepleniowym jest styropian grafitowy. Charakterystyczny jest tu szary kolor, uzyskiwany dzięki dodatkowi grafitu, który poprawia właściwości termoizolacyjne tego materiału. Pozwala to wyraźnie zmniejszyć grubość płyt do izolacji, a więc także ścian. Dom, w którym wykorzystano styropian grafitowy, nagrzewa się łatwiej i szybciej za sprawą oddziaływania promieni słonecznych, nie tracąc przy tym ciepła. Ponadto styropianu grafitowego zużywa się mniej w porównaniu do standardowego, a jego właściwości termoizolacyjne są lepsze. Przekłada się to więc na znaczną oszczędność – nie tylko na etapie budowy, ale przede wszystkim podczas późniejszej eksploatacji budynku.

 

Lambda decyduje

Styropiany grafitowe, zwane często pasywnymi charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła - lambdą, który jest niższy niż w przypadku klasycznych, białych styropianów fasadowych. - Współczynnik przewodzenia ciepła tradycyjnego styropianu oscyluje w granicach ok. λ ≤ 0,040. Podczas, gdy styropiany energooszczędne, grafitowe mogą mieć współczynnik przewodzenia ciepła nawet λ ≤ 0,030 – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Grafitowe styropiany Styropminu to seria Passive λ Pro. Charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła w przedziale λ ≤ 0,033 – λ ≤ 0,030. Najczęściej stosowane są do ocieplania ścian zewnętrznych, dachów krokwiowych i podłóg na legarach. Sprawdzają się także jako izolacji „trudnych miejsc”, narażonych na powstawanie tzw. mostków termicznych, loggii, balkonów itd.

- Naszym flagowym produktem, bardzo cenionym przez inwestorów jest Styropmin Passive λ PRO 30. Lambda na poziomie 0,030 oraz wytrzymałość na ściskanie 80 kPa powodują, że styropian ten jest bardzo dobrym wyborem wśród proponowanych przez innych producentów – dodaje doradca techniczny w firmie Styropmin.

Grafitowa przyszłość

Styropian pasywny jest niezbędny w przypadku budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Choć domów pasywnych nadal jest w Polsce mało, te energooszczędne są coraz popularniejsze – głównie ze względu na rosnące ceny energii. - Zapotrzebowanie budynku energooszczędnego na energię cieplną do ogrzewania i wentylacji musi być mniejsze niż 60 kWh na m2 na rok, a domu pasywnego - mniejsze niż 15 kWh na m2 na rok. Dla porównania zwykły dom potrzebuje ok. 120 kWh na m2 na rok. Łatwo zatem policzyć, że w przypadku budynku pasywnego oszczędności sięgają prawie 90 procent. Budowa domów energooszczędnych i pasywnych jest droższa, ale realne koszty trzeba liczyć z uwzględnieniem przyszłej eksploatacji – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.