To właśnie tutaj mogą powstać mostki cieplne, które powodują wychłodzenie obiektu i generują niepotrzebne koszty związane z ogrzaniem domu. Jak im zapobiegać?
Rozwiązaniem jest skuteczna izolacja termiczna poddasza w taki sposób, by zminimalizować starty energii cieplnej. Jedną z najlepszych metod jest ocieplenie poddasza pianą PUR. Jest to uniwersalny materiał izolacyjny, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku różnych typów budynków. Sposób aplikacji sprawia, że można go używać także w wąskich, nieregularnych pomieszczeniach, dlatego właśnie ocieplenie poddasza pianką PUR wykazuje tak wysoką skuteczność.
Wykonujemy ocieplenie poddasza pianą PUR otwarto- i zamkniętokomórkową oraz granulatami wełny Knauf Supafil®. Podczas gdy tradycyjne metody są obarczone niedoskonałościami ułożenia materiału i często powodują powstanie mostków termicznych, to w przypadku bezspoinowej izolacji z piany lub granulatu wełny ten problem nie występuje.
Jakie są wady piany PUR?
Często spotykamy się z pytaniami inwestorów: „Co jest lepsze na ocieplenie poddasza: wełna czy pianka?”. W odróżnieniu od arkuszy wełny, piana PUR jest pozbawiona wielu wad: nie osiada z biegiem lat, jej montaż jest bardzo szybki a dzięki natryskowej metodzie aplikacji nie ma ryzyka powstawania mostków termicznych. Izolacja pianą PUR jest wysoce efektywna, ale jak każda technologia, ma pewne ograniczenia, które są dla nas inspiracją do ciągłego ulepszania naszych usług. Jednym z wyzwań jest precyzja wykonania natrysku piany, ponieważ niewłaściwa aplikacja może prowadzić do nierównomiernej izolacji. W firmie Izolacje Pluimers przede wszystkim stawiamy na jakość. Naszą wąską specjalizacją są izolacje wykonywane pianą PUR oraz granulatami wełny. Nasi pracwonicy są fachowcami w swojej branży a ich wieloletnie doświadczenie stanowi gwarancję wykonania usług na najwyższym poziomie.
Izolacja poddasza w domu to kluczowa inwestycja, zapewniająca komfort zarówno dziś, jak i w przyszłości. Wybierając rozwiązania najwyższej jakości, unikniesz dodatkowych kosztów związanych z późniejszą wymianą czy dodawaniem nowych warstw izolacji. Odpowiednie ocieplenie od początku to gwarancja oszczędności i efektywności na lata, co przekłada się na trwałe zadowolenie i realne korzyści finansowe. Zapewniamy rozwiązania, które sprostają Twoim oczekiwaniom zarówno na etapie budowy jak i w okresie użytkowania budynku.
Jak ocieplić dach?
Możemy mówić o kilku możliwościach ocieplenia poddasza:
Ocieplenie poddasza pianą PUR na specjalistyczną siatkę do natrysku poliuretanu
Wielu klientów obawia się natrysku piany PUR ze względu na ryzyko związane z butwieniem więźby dachowej. Mamy na to sprawdzoną metodę: jest nią użycie specjalistycznej siatki dystansującej. Stosujemy ją, aby oddzielić izolację od np. pełnego deskowania lub membrany i tym samym zapewnić szczelinę powietrzną mającą za zadanie odprowadzić wilgoć. Na zainstalowaną siatkę natryskujemy pianę PUR otwartokomórkową o grubości od 15 do 40 cm lub pianę zamkniętokomórkową o grubości od 15 do 25 cm.
Natrysk piany PUR na membranę
Tu podobnie jak w przypadku siatki możemy zastosować pianę otwartokomórkową o grubości od 15 do 40 cm lub zamkniętokomórkową o grubości od 15 do 25 cm. Dobór grubości wartsty izolatora uzależniony jest głównie od wymagań inwestora oraz specyfikacji zapotrzebowania energetycznego budynku.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego
W budynkach, które posiadają poddasza nieużytkowe należy rozważyć ocieplenie ostatniej przegrody budowlanej bezpośrednio nad częścią mieszkalną, tak aby zapobiec przedostawaniu się ciepła w miejsca, gdzie nie będzie ono potrzebne. Ocieplenie takiego stropu lub sufitu można wykonać poprzez natrysk piany PUR lub stosując zasyp granulatem wełny Knauf Supafil®. Jeśli na elementach konstrukcyjnych nie znajdują się płyty lub deskowanie, w pierwszej kolejności należy zainstalować wcześniej opisaną siatkę lub membranę.
Uwaga
Panuje błędne przeświadczenie, że dobór grubości izolacji na poddaszu ograniczony jest wymiarami elementów konstrukcyjnych więźby dachowej, takich jak krowie czy belki. W większości przypadków jesteśmy w stanie dobrać i wykonać natrysk piany PUR o grubości wymaganej przez inwestora, nawet jeżeli będzie ona większa od grubości krokwi.
Jak dobrać grubość izolacji?
Aby zobrazować zagadanienie doboru odpowiedniej grubości izolacji możemy zastosować następujące porównanie:
15 cm grubości piany zamkniętokomórkowej Plixxent 640100 (λ = 0,023)
odpowiada
24-25 cm grubości piany otwarto komórkowej Plixxent 640090 (λ = 0,037)
lub
24-25 cm wełny (λ = 0,037)
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami już dziś.