Diagnostyka konstrukcji budowlanej może być przeprowadzona tylko przez osobę, która posiada niezbędne uprawnienia w tym zakresie. W trakcie prac weryfikuje się takie elementy jak:
Wszystko po to, aby trafnie ocenić bezpieczeństwo użytkowania danego budynku. Tego typu badania diagnostyczne powinny być wykonywane regularnie zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane. Za ich zlecenie odpowiada właściciel lub użytkownik danego budynku. Szczegółowe przepisy i zakres badanych elementów różnią się w zależności od typu obiektu. Inne wytyczne obejmują domy jednorodzinne, a inne budynki wielkopłytowe czy też kamienice.
Podczas diagnostyki budynku wykonuje się szereg specjalistycznych badań. Wśród nich znajduje się m.in. analiza struktury materiałów budowlanych pod kątem ich wilgotności, porowatości czy też wytrzymałości. Jedną ze stosowanych metod jest badanie laboratoryjne, które polega na pobraniu próbki materiałów budowlanych. W laboratorium można określić m.in. ich: wytrzymałość, nasiąkliwość, geometrię czy też mrozoodporność. Podczas diagnostyki budynku konieczne może być skorzystanie z tzw. metod niszczących lub częściowo niszczących. Zakres przeprowadzonych prac dostosowuje się do danej nieruchomości. Odpowiada za to specjalista. To jego zadaniem jest ocena stanu technicznego budynku oraz przygotowanie profesjonalnej ekspertyzy. Badania diagnostyczne powinno się prowadzić w określonych odstępach czasu oraz w różnych fazach eksploatacji obiektu.
Każde badanie diagnostyczne podsumowywane jest w szczegółowym raporcie. Jeżeli obiekt jest uszkodzony, to wskazuje się na przyczynę takiego uszkodzenia. Stanowi ona podstawę do przygotowania planu naprawczego, który może obejmować modernizację lub remont budynku, co przywróci mu dobry stan techniczny. Podczas diagnostyki budynku można sprawdzać m.in. warunki posadowienia obiektu na gruncie. Badanie to nazywane jest diagnozą geotechniczną. Warto je wykonać, aby zyskać gwarancję bezpiecznej eksploatacji domu, bloku czy też budynku użyteczności publicznej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl