Programy stosowane przy projektowaniu budownictwa pasywnego

Osiągnięcie standardu budownictwa pasywnego nie jest łatwe. Jest jednak możliwe. Już na etapie projektowania budynku warto skorzystać z dedykowanych programów, które wspierają cały proces. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich wraz z kluczowymi korzyściami pod kątem pasywnego budownictwa. 

PHPP – dedykowany program do budynków pasywnych 

Jednym z narzędzi wykorzystywanych w procesie projektowania budynków w standardzie pasywnym jest narzędzie PHPP. Znane jest od kilku lat, a jego autorzy dbają o cykliczną aktualizację jego parametrów. Program PHPP umożliwia m.in. zaplanowanie termomodernizacji starego budynku, aby dostosować go do wymogów budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Narzędzie wykorzystywane jest do obliczania takich parametrów budynku, jak m.in.:

  • zapotrzebowanie na energię pierwotną;
  • roczne zapotrzebowanie na ciepło;
  • potrzebowanie na chłodzenie;
  • potencjał stosowanych odnawialnych źródeł energii;
  • i wiele więcej. 

Warto poznać nieco bliżej potencjał narzędzia PHPP pod kątem projektowania budynków pasywnych. 

ZWCAD do projektowania

Innym ciekawym wyborem okazuje się program ZWCAD. To system przeznaczony do projektowania różnego typu budynków, w tym obiektów w standardzie pasywnym. Uniwersalność narzędzia polega na tym, że wykorzystywane jest do projektowania: architektury obiektu, instalacji elektrycznej, elementów mechanicznych i innych, które składają się na całą inwestycję. Odpowiednie zastosowanie tego oprogramowania wpłynie korzystnie na usprawnienie pracy projektowej przy budownictwie pasywnym oraz zredukuje ryzyko ewentualnych błędów projektowych. Dzięki temu łatwiej będzie o spełnienie rygorystycznych norm związanych ze zużyciem energii elektrycznej i cieplnej w budynku. 

Pasywne 3D

Jeżeli zależy Ci na dostosowaniu nieruchomości do wymogów budownictwa pasywnego, to warto zweryfikować funkcjonalność aplikacji Pasywne 3D. To aplikacja, która nie tylko edukuje o tym typie budownictwa, ale również pomaga w doborze poszczególnych elementów wykończenia. W narzędzie wgrano bibliotekę dedykowanych produktów, w tym m.in. elementów stolarki okienno-drzwiowej. Dzięki aplikacji dużo łatwiej rozplanować kluczowe aspekty projektu, w tym m.in.: usytuowanie domu względem stron świata, zacienienie budynku latem, użycie odpowiednich okien i drzwi, izolację termiczną czy też zredukowanie zjawiska mostków termicznych.  Z roku na rok technologia śmielej wkracza w nasze codzienne życie. Dotyczy to również projektowania nowoczesnych i wydajnych nieruchomości. Poznaj programy stosowane w budownictwie pasywnym i naucz się korzystać z ich kluczowych zalet. Podane przez narzędzia to tylko wybrane z tych, które są obecnie dostępne na rynku.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl