Dom pasywny to taki, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji.
Aby osiągnąć taki efekt, dom musi być odpowiednio zaprojektowany i wykonany, z uwzględnieniem takich aspektów jak izolacja termiczna, szczelność powietrzna, wykorzystanie energii słonecznej, rekuperacja ciepła i inne. Projektowanie instalacji w domu pasywnym jest więc zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.
W Polsce nie ma obecnie jednolitych przepisów regulujących kwestię uprawnień i certyfikatów do projektowania instalacji w domach pasywnych. Jednakże zgodnie z ustawą Prawo budowlane, każdy projektant instalacji musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe do wykonywania tego rodzaju prac.
Aby zdobyć taką wiedzę i umiejętności, projektant może skorzystać z różnych form szkolenia i doskonalenia zawodowego, np. kursów, warsztatów, konferencji, publikacji itp. Niektóre organizacje zajmujące się promocją i rozwojem budownictwa pasywnego oferują również specjalne certyfikaty dla projektantów instalacji w domach pasywnych, np. Passive House Designer lub Passive House Consultant. Są to międzynarodowe certyfikaty potwierdzające wysoki poziom kompetencji w tej dziedzinie.
Podsumowując, projektowanie instalacji w domu pasywnym jest zadaniem specjalistycznym, które wymaga odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz dodatkowej wiedzy i umiejętności. Nie ma jednak jednoznacznych przepisów określających jakie uprawnienia i certyfikaty są niezbędne do tego celu. Każdy projektant powinien więc sam zadbać o swoje kwalifikacje i rozwój zawodowy, a także śledzić aktualne trendy i zmiany w tej dziedzinie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja: (S.W)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl