Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe łączą w sobie zalety systemów off-grid i on-grid. Z jednej strony zapewniają niezależność energetyczną. Jako systemy z magazynem energii działają bowiem niezależnie od dostaw prądu z sieci. Z drugiej strony gwarantują dostęp do energii z sieci w zimowe i pochmurne dni, gdy uzyski z fotowoltaiki są najmniejsze, oraz gdy zapas prądu w akumulatorach się wyczerpie.
Nadprodukcja energii wytworzonej przez hybrydową instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności trafia do magazynów energii, a dopiero po ich naładowaniu – do sieci. Akumulatory pełnią więc rolę pomocniczą. Nie muszą więc być aż tak duże (a co za tym idzie drogie) jak w przypadku instalacji off-grid, która opiera na nich swoje działanie.
Do prawidłowego działania hybrydowa instalacja fotowoltaiczna potrzebuje inwertera hybrydowego. To serce systemu. Od klasycznego modelu różni go to, że potrafi przekształcić nie tylko prąd stały w przemienny, ale i na odwrót – przemienny w stały. Oprócz falownika instalacja hybrydowa musi być wyposażona w magazyn energii (akumulator), który będzie przechowywał i w razie potrzeby oddawał wytworzony prąd.
Istotnymi elementami instalacji hybrydowej są również panele fotowoltaiczne. To, jakie moduły wybierze inwestor, zależy od wielu kwestii. Ogniwa monokrystaliczne są wydajniejsze, jednak droższe od polikrystalicznych. W efekcie aby uzyskać taką samą moc, można zamontować mniejszą ich liczbę. Jeśli jednak inwestor ma dużo miejsca na montaż paneli i chce ograniczyć koszty, może zainwestować w warianty polikrystaliczne.
Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać także bez okablowania. Przewody muszą odznaczać się wysoką jakością, tak aby zapewniać bezpieczeństwo i niezawodność działania systemu.
Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna to przedsięwzięcie korzystne z kilku względów. Przede wszystkim:
Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe to najkosztowniejsze systemy spośród wszystkich typów mikroinstalacji zamieniających energię słoneczną na prąd. Dzięki akumulatorom oferują jednak niezależność energetyczną, a dzięki dostępowi do sieci zapewniają ciągłość dostarczania energii. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Łączą bowiem w sobie zalety systemów off-grid i on-grid.
Masz pytania? Inverter - zaprasza do kontaktu