Jaka jest różnica między pompą ciepła powietrze-powietrze a klimatyzatorem?

Żadna, to jedno i to samo urządzenie – ale czy wiesz, że pompy ciepła powietrze-powietrze mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić?

Ludzie często myślą, że pompy ciepła powietrze-powietrze i klimatyzatory różnią się od siebie, ale w rzeczywistości to to samo. Jednak oprócz dostarczania chłodnego powietrza, pompy ciepła powietrze-powietrze mogą również zapewniać ogrzewanie. Oto krótki przewodnik po pompach ciepła. Większość ludzi wie, że klimatyzacja chłodzi powietrze i rozprowadza je po pomieszczeniu. Ale mniej znane jest fakt, że może ona również działać w sposób rewersyjny, zapewniając rozwiązanie grzewcze dla Twojego domu, dzięki czemu możesz żyć w komforcie przez cały rok. Jednostki, które zarówno ogrzewają, jak i chłodzą powietrze, są bardziej znane jako pompy ciepła powietrze-powietrze, podczas gdy jednostki, które mają tylko funkcję chłodzenia, są znane jako klimatyzatory. Zapotrzebowanie na jednostki, które mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić, rośnie, a ludzie przekonują się, że pompy ciepła powietrze-powietrze są idealnym rozwiązaniem dla ich domów.

Jak uzyskać chłodne i ciepłe powietrze z tej samej jednostki?

Pompy ciepła powietrze-powietrze działają w systemie split, w którym jedna lub więcej jednostek wewnętrznych łączy się z jednostką zewnętrzną na ścianie zewnętrznej budynku, dachu lub na ziemi na zewnątrz. System zawiera czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednej części systemu do drugiej. Podczas chłodzenia pompa ciepła powietrze-powietrze pobiera ciepło z powietrza wewnątrz Twojego domu i uwalnia je na zewnątrz, działając w podobny sposób jak lodówka. Emituje ona chłodne powietrze do Twoich pomieszczeń za pośrednictwem jednostek przypodłogowych, przypodłogowych naściennych lub jednostek kanałowych. Podczas ogrzewania pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i uwalnia je do wnętrza za pośrednictwem jednostek wewnętrznych. Jeśli posiadasz system „multi-split” – z jedną jednostką zewnętrzną pompy ciepła podłączoną do maksymalnie pięciu jednostek wewnętrznych – możesz dostosować temperaturę w każdym pomieszczeniu. W ten sposób w Twoim salonie może być cieplej, niż w sypialni. Pompy ciepła powietrze-powietrze nie mogą jednak jednocześnie chłodzić i grzać - w danym momencie można tylko grzać lub chłodzić.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu?

Jeśli potrzebujesz systemu, który chłodzi i ogrzewa Twój dom do odpowiedniej temperatury przez cały rok w sposób efektywny energetycznie, sprawdź pompy ciepła powietrze-powietrze. Zapewniają one maksymalną wszechstronność i wydajność, niezależnie od pogody. Jeśli chcesz tylko chłodzić dom w sezonie letnim, wybierz klimatyzator. Podsumowując, pompa ciepła powietrze-powietrze to klimatyzator i system grzewczy w jednym. Można ją nawet połączyć ze zbiornikiem ciepłej wody. Nic dziwnego, że tak wiele osób dostrzega jej zalety.