Czym są bramy rolowane ?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na montaż bramy rolowanej w swoim garażu. Ten rodzaj bramy sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach przemysłowych. Starannie dobrany model zapewni wydajną i bezpieczną pracę przez lata, a także korzystnie wpłynie na komfort eksploatacji garażu. W tym artykule zebraliśmy podstawowe informacje o bramach garażowych rolowanych. Zachęcamy do lektury. 

Bramy garażowe rolowane – charakterystyka

Już sama nazwa tego rodzaju bramy wskazuje na jej kluczową charakterystykę. Potocznie nazywana jest również żaluzjową, ponieważ składanie tej bramy polega na zwijaniu się i rozwijaniu się w pionie. Dzięki temu działa podobnie na zasadzie żaluzji okiennej. To rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez osoby, które są w garażu zaoszczędzić cenne miejsce. Specyfika eksploatacji bramy rolowanej sprawia, że odzyskuje się sporo przestrzeni użytkowej. Obecnie bramy tego typu powstają ze starannie dobranych materiałów o wysokiej jakości i odporności eksploatacyjnej, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez lata. 

Jak działa brama rolowana?

Konstrukcja bramy rolowanej składa się z poziomych lameli. Są one zwijane na wałek, który znajduje się nad otworem wjazdowym do garażu. Skrzynka z wałkiem może znajdować się na zewnątrz lub wewnątrz garażu, co daje różne możliwości aranżacyjne przestrzeni. Nowoczesne modele wyposażone są w automatykę, dzięki czemu zwijanie i rozwijanie się bramy odbywa się za pomocą pilota. W skrzynce z wałkiem znajduje się napęd elektryczny, który uruchamia proces. 

Kluczowe zalety bram rolowanych do garażu 

Oczywiście bramy garażowe rolowane nie byłyby tak popularne, gdyby nie ich zalety. Przede wszystkim nowoczesne rozwiązania technologiczne powstają z wysokich jakości materiałów, które są dodatkowo wzmacniane (np. profile aluminiowe wypełnione pianką poliuretanową). Dzięki temu brama rolowana charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i z powodzeniem może być stosowana w budownictwie energetycznym, a nawet pasywnym. Dodatkowo modele te wyposażone są w mechanizmy zabezpieczające, co minimalizuje ryzyko włamania i strat finansowych po stronie właściciela garażu. Mechanizmy te odpowiedzialne są również za redukcję zagrożenia wypadkami w trakcie otwierania i zamykania bramy. Szeroki wybór bram na rynku pozwala na precyzyjne dopasowanie jej estetyki do swoich potrzeb oraz projektu nieruchomości. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem bramy garażowej do budynku pasywnego, to model rolowany może być strzałem w dziesiątkę. Postaw jednak na produkty od cenionych dostawców i dokładnie zapoznaj się z ich parametrami technicznymi. Jednym z kluczowych jest współczynnik przenikania ciepła U.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl