Charakterystyka bram garażowych


Wybór dobrej jakości bramy garażowej, która będzie idealnie dopasowana do projektu nieruchomości, to spore wyzwanie. Na rynku dostępne są różne możliwości, a poszczególne produkty tylko nieznacznie różnią się od siebie parametrami technicznymi i potencjałem użytkowym. W tym artykule przyjrzymy się kilku rodzajom bram garażowych oraz przedstawiamy ich podstawową charakterystykę. Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem przed finalizacją decyzji zakupowej. 

Czym powinna charakteryzować się dobrej jakości brama garażowa?

Dobra brama garażowa powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim powinna dobrze zabezpieczyć garaż i znajdujące się w nim mienie przed dostępem nieuprawnionych osób oraz warunkami atmosferycznymi. Obecnie coraz więcej uwagi zwraca się na jakość izolacji bramy, co ma wpływ na ewentualne straty ciepła i komfort korzystania z garażu. Parametr ten jest niezwykle ważny wtedy, gdy poszukujesz rozwiązania do domu energooszczędnego lub pasywnego. Oczywiście przy wyborze bramy garażowej warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, intuicyjną obsługę oraz estetykę. W ten sposób dobierze się rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb oraz charakterystyki nieruchomości.

Podstawowe rodzaje bram garażowych i ich specyfika

Bramy garażowe dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. Wskazują one na typ konstrukcji tego elementu oraz specyfikę jego użytkowania. Poniżej w kilku zdaniach opisano najpopularniejsze rodzaje. 

Bramy segmentowe

Do popularnych wyborów konsumentów należą bramy segmentowe, które jak sama nazwa wskazuje, składają się z kilku połączonych ze sobą. Atuty tego rozwiązania to: oszczędność miejsca, możliwość dopasowana bramy do dowolnego otworu wjazdowego, dobre parametry termiczne. Jednocześnie segmentowe bramy są droższe od rynkowych alternatyw. 

Bramy rolowane

Zdecydowanie tańsze w zakupie są bramy rolowane. Z drugiej strony są też mniej wartościowe pod kątem estetyki. Jak sama nazwa wskazuje, brama otwiera się i zamyka na zasadzie rolowania się pancerza, który umieszczany jest w dedykowanej kasecie. Kluczowe zalety bram rolowanych to: oszczędność miejsca, prosta obsługa, niska cena. 

Bramy uchylne

Od lat sporą popularnością cieszą się bramy uchylne, których sztywne skrzydło porusza się po prowadnicach i po otwarciu znajduje się pod sufitem garażu. Są one łatwe w montażu i eksploatacji i pasują do wielu rodzajów obiektów. Minusem jest to, że do ich otwarcia niezbędna jest większa przestrzeń przed samym garażem, a produkty te mają gorsze parametry izolacyjne. 

Bramy rozwierne

Czwartym z ciekawych rodzajów są bramy rozwierne. Składają się z dwóch skrzydeł o takiej samej lub różnej szerokości, które otwierają się na zewnątrz. Są proste w obsłudze i tanie w montażu. Z drugiej strony wymagają posiadania większego podjazdu oraz są trudniejsze w eksploatacji podczas trudnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza po obfitych opadach śniegu. Wówczas przed otwarciem bramy należy odśnieżyć podjazd. Bez względu na wybrany rodzaj bramy garażowej, warto pomyśleć o inwestycji w dedykowaną automatykę. Dzięki temu użytkowanie garażu będzie jeszcze wygodniejsze. Rozwiązanie to stosuje się m.in. przy budownictwie energooszczędnym i pasywnym. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl