Najczęstsze błędy przy układaniu płytek łazienkowych. Montaż krok po kroku

Czy układanie kafli to zadanie wyłącznie dla fachowca? Nie! Większość osób jest w stanie samodzielnie położyć glazurę, gres lub terakotę w swojej łazience. Do tego zadania należy się jednak dobrze przygotować. Odpowiednia wiedza i narzędzia pozwolą na uniknięcie błędów, które w późniejszym etapie mogą być trudne do zniwelowania. O czym warto pamiętać?

Krok 1: projekt

Przed rozpoczęciem pracy należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie płytki do łazienki , a następnie przygotować projekt i rozrysować go na kartce. W tym celu trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie i zdecydować o sposobie układania kafli. Najoczywistszym i najprostszym rozwiązaniem jest rozkład równoległy. W tym przypadku montaż rozpoczyna się od środka remontowanej powierzchni, a kolejne kafle układane są do zewnątrz. Dzięki temu przycięte płytki znajdą się na obrzeżach i nie będą się bardzo rzucać w oczy. Kolejnym popularnym motywem jest jodełka. Układana pionowo wysmukli i optycznie podwyższy wnętrze. Z kolei jodełka pod kątem prostym będzie doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń w stylu nowoczesnym.Przed montażem warto najpierw ułożyć płytki „na sucho”. Powyższy zabieg pozwoli na sprawdzenie zaplanowanego rozkładu i da informację o tym, czy liczba zakupionych kafli wystarczy do stworzenia aranżacji. Na etapie planowania i projektu trzeba się też zaopatrzyć w niezbędne akcesoria. Przyda się klej do glazury, krzyżyki dystansowe, poziomica, fuga, narzędzia do nakładania spoiwa oraz gumowy młotek.

Krok 2: przygotowanie podłoża

Czas na sprzątanie. Na tym etapie należy usunąć – jeśli są – stare płytki oraz oczyścić podłoże z kurzu i tłustych plam. Ewentualne ubytki trzeba wyrównać np. wylewką samopoziomującą. Następnym krokiem jest gruntowanie. To ważny etap, ponieważ odpowiednia zaprawa zmniejsza nasiąkliwość podłoża i pozwala na uzyskanie wysokiej przyczepności płytek. W przypadku pomieszczenia, które jest szczególnie narażone na działanie wilgoci, niezbędną czynnością jest też wykonanie uszczelnień za pomocą masy uszczelniającej.

Krok 3: zaprawa

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przejść do nakładania zaprawy klejowej. Masę trzeba rozrobić szpachlą zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie nałożyć na podłoże przy użyciu zębatej szpachli. Narzędzie utworzy w kleju bruzdy, które zwiększą przyczepność płytek do powierzchni. Bardzo ważne jest, aby warstwa kleju miała odpowiednią grubość. Płytki powinny być układane w taki sposób, aby po ich dociśnięciu spod bocznych krawędzi wypływała niewielka ilość kleju.

Krok 4: układanie płytek

Jeśli wysokość ściany pozwala na stworzenie aranżacji z całych płytek (bez konieczności ich przycinania), wówczas pracę można zacząć od dołu. Jednak jeśli kafle będą wymagać poprawek, układanie trzeba rozpocząć od góry, tak aby przycięte egzemplarze znalazły się w najniższym punkcie ściany. Bezpieczną metodą jest też układanie płytek od środka. Taki zabieg pozwoli na uzyskanie spoin w jednej linii, co przełoży się na lepszy efekt wizualny. Podczas montażu płytki należy delikatnie dociskać do powierzchni, najlepiej za pomocą gumowego młotka. Aby zachować równe odstępy pomiędzy kolejnymi kaflami, trzeba użyć krzyżyków dystansowych. Cały czas warto też kontrolować remontowaną powierzchnię za pomocą poziomicy.

Krok 5: fugowanie

Po całkowitym wyschnięciu zaprawy i usunięciu nadmiaru kleju ze spoin można przejść do ostatniego etapu, czyli fugowania. Przygotowaną zaprawę należy wetrzeć pomiędzy kafle za pomocą gumowej pacy. Czynność trzeba wykonywać stopniowo i na niewielkim obszarze. Po upływie ok. 20 minut powierzchnię kafli można przetrzeć wilgotną gąbką. Dzięki temu płytki będą czyste, a spoiny wygładzone. Na koniec warto zabezpieczyć fugi preparatem impregnującym, który zwiększy ich odporność na działanie wilgoci.

Najczęściej popełniane błędy

Niedociągnięcia przy samodzielnym układaniu kafli mogą wpływać nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również na trwałość okładziny. Co przysparza najwięcej kłopotów początkującym majsterkowiczom?

Niewystarczająca liczba płytek

Skąd wiadomo, ile płytek przyda się podczas remontu? Da się to obliczyć. W pierwszej kolejności należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Następnie trzeba pomnożyć długość przez szerokość wybranej płytki i powiększyć o rozmiar fugi. Na końcu powierzchnię płytki dzieli się przez powierzchnię wnętrza. Wynik powie o tym, ile kafli należy zakupić. Dobrze jednak mieć w zanadrzu kilka dodatkowych sztuk. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup produktu z 10% zapasem.

Niedokładność

Pośpiech to zły doradca w pracach remontowych. Wszystkie czynności należy wykonywać starannie i zgodnie z instrukcją. Ma to szczególnie znaczenie w momencie przygotowania podłoża. Usunięcie zanieczyszczeń, umycie, odtłuszczenie i wyrównanie podłoża to kluczowe kroki przed rozpoczęciem układania kafli. Dokładność jest również bardzo ważna w momencie przygotowywania kleju. Trzeba odmierzyć dokładnie taką ilość wody i preparatu, jaką zalecił producent. Zbyt mała lub niewystarczająca porcja zaprawy może sprawić, że kafle nie będą się dobrze trzymały powierzchni.

Sumienność i dokładność kluczem do sukcesu

Samodzielnie układanie płytek jest możliwe, jednak wymaga wiedzy, precyzji i odpowiednich narzędzi. Bardzo ważny jest projekt, który będzie podstawą do dalszej pracy. Równie istotny jest wybór wysokiej jakości produktów, a także ścisłe przestrzeganie instrukcji oraz wskazówek producenta. Warto zachować spokój i dokładnie, krok po kroku, przechodzić przez kolejne etapy montażu.