Dom pasywny w pytaniach i odpowiedziach

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na zagadnienia związane z domem energooszczędnym jaki i pasywnym. Poruszymy zagadnienia budowy domu, współczynnika przenikania ciepła, kosztów ogrzewania, wentylacji, izolacji, instalacji, mostków termicznych czy termoizolacji.

Co to jest ogrzewanie pasywne?

Dom pasywny ogrzewa się sam: poprzez wewnętrzne zyski cieplne dom pasywny potrzebuje tylko minimalne, dodatkowe ocieplenie w dniach, kiedy temperatura spada do -20°C. Warunkiem do tego, żeby tak się stało jest doskonałe ocieplenie domu i efektywny odzyski ciepła. Ciepło zostaje w domu i nie musi być aktywnie doprowadzane z zewnątrz.

Dlaczego dom pasywny musi być szczelny?

Wymiana powietrza przez nieszczelności nie jest optymalnym rozwiązaniem i nie wystarcza, żeby otrzymać odpowiednia jakość powierza wewnątrz. Dlatego w normalnym domu ciągle musimy otwierać okna i w ten sposób uzyskiwać świeże powietrze, tracąc w ten sposób ogromne ilości ciepła. W domu pasywnym oddychają tylko mieszkańcy domu oraz płuca tego domu, którym jest centrala rekuperacyjna. 

Czy można otwierać okna w domu pasywnym?

Oczywiście. Domy jednorodzinne i mieszkania odznaczają się bardzo złą jakością powietrza. Zupełnie inaczej jest w domu pasywnym. Rekuperator ciągle i automatycznie dba o optymalne powietrze w domu, odprowadza nadmierną wilgoć i poprawia zdecydowanie komfort. Nie ma przewiewu w domu, nie ma miejsc gdzie jest zimniej, co dwie godziny występuje pełna wymiana powietrza w domu: brud, hałas, kurz, roztocza i inne alergeny pozostają dzięki doskonałym filtrom na zewnątrz. 

Co to są okna pasywne?

Dzięki oknom mamy kontakt z otoczeniem, a pomieszczenia w budynku są odpowiednia oświetlone. Poza tym okna pasywne działają jak słoneczne kolektory, które wpuszczają energię słoneczną do domu. Okna pasywne składają się z trzech szyb i dodatkowo ocieplonej ramy. Wysokiej klasy okna pasywne w zimie więcej energii wpuszczają do budynku niż oddają. Latem natomiast słońce jest wyżej i duża ilość promieni słonecznych jest odbijana i dzięki temu przenikanie ciepła do domu jest ograniczone. W domu pasywnym okna projektuje się zawsze ukierunkowane na stronę południowa.

Jak działa rekuperator?

Domy pasywne muszą posiadać wysokiej klasy rekuperator z maksymalnie dużym odzyskiem ciepła. Rekuperator pobiera powietrze z WC, łazienki, kuchni. Ciepło, które jest zawarte w tym powietrzu jest wykorzystane po to, żeby świeżo pobrane powietrze z zewnątrz ogrzać i następnie doprowadzić do pomieszczeń mieszkalnych i sypialnych. Zalety rekuperatora:

  • wewnątrz domu lepsze powietrze niż na zewnątrz,
  • świeże powietrze o każdej porze dnia i nocy bez waszej ingerencji,
  • zanieczyszczone i nieświeże powietrze jest transportowane na zewnątrz a świeże powietrze po filtracji do wewnątrz,
  • przefiltrowane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń mieszkalnych w przyjemnej temperaturze,
  • nie ma przeciągów, powietrze do najbardziej ekologicznym materiałem idealnie pasującym do domów pasywnych.

 

Czy Dom Pasywny musi mieć innowacyjną technikę ogrzewania?

Niekoniecznie. Dom Pasywny potrzebuje bardzo mało energii do ogrzania (ok 10 razy mniej niż każdy inny dom), ale teoretycznie można zastosować tradycyjny system ogrzewania wykorzystując jakikolwiek nośnik energii. Ogólnie można powiedzieć, że wymagania wobec systemu ogrzewania domu są tak niskie, że nie opłaca się angażować sporych pieniędzy w grzejniki, systemy sterowania. W klasycznym Domu Pasywnym powinno się dostarczyć minimalne niezbędne ciepło do ogrzania tylko i wyłącznie poprzez powietrze wentylacyjne, które powinno być w krytycznych dniach lekko dogrzane. Zapotrzebowanie energii na ogrzanie Domu Pasywnego jest zdecydowanie mniejsze niż zapotrzebowanie energii do ogrzania ciepłej wody, która tak czy owak musi być wodzie dostarczona. Ogrzanie domu jest produktem ubocznym w stosunku do niezbędnego ogrzania wody. Oprócz tego klasycznego rozwiązania stosuje się bardzo wiele rozwiązań pośrednich lub kombinowanych. Wszystko co jest ekologiczne to znaczy panele solarne, różnego rodzaju pompy ciepła, wysokosprawnościowe kondensacyjne piece gazowe, buforowanie ciepła, kominki z płaszczem wodnym, kominki na pelety jest jak najbardziej pożądane w Domu Pasywnym.

Czy Dom Pasywny musi być ogrzewany pompą ciepła? Czy musi mieć panele solarne?

Nie, nie musi. Można bez problemu ogrzać dom kotłem gazowym, jednakże gaz ziemny jest źródłem nieodnawialnym i emitującym CO2. Pompy ciepła oraz panele solarne bez wątpienia są rozwiązaniem ekologicznym ale wcale nie muszą być zastosowane w domu pasywnym. Często o zastosowaniu danego źródła lub nośnika energii decyduje rachunek ekonomiczny lub/i upodobania inwestora.

Czy jest określone z jakiego materiału powinien być wykonany Dom Pasywny

Oczywiście, że nie. Jedyne co jest ważne to jakość wykonania oraz zgodność z wysokimi parametrami, których wymaga dom pasywny. W Szwecji, Austrii i Niemczech ok. 70% domów pasywnych wykonuje się na bazie różnych konstrukcji nośnych wykonanych z drewna ponieważ uważa się i słusznie, że drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem idealnie pasującym do domów pasywnych. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.