Budownictwo pasywne rozpoczęło się w Europie Zachodniej podczas kryzysu paliwowego w latach siedemdziesiątych.
W 1988 dr Wolfgang Feist, wspólnie z pracownikami Instytutu Mieszkalnictwa i Środowiska opracował pierwsze założenia do budynku pasywnego. Pierwszy projekt budynku pasywnego powstał na początku lat dziewięćdziesiątych w Darmstadt w Niemczech. Wspominany wcześniej kryzys energetyczny wymusił konieczność oszczędzania energii, a to skutkowało przyjęciem polityki zmierzającej do znacznego zmniejszenia energochłonności budownictwa i zapoczątkowało dalszy rozwój budownictwa energooszczędnego. Rozwój technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii dla pokrycia potrzeb energetycznych budynków to niewątpliwie kamień milowy dla rozwoju budownictwa pasywnego.
Z definicji dom pasywny miał mieć zapotrzebowanie nie większe niż 15 kWh/m2/rok co odpowiadało użyciu 1,5 litra oleju opałowego, 1,7 m3 gazu ziemnego bądź spaleniu 2,3 kilogramów węgla kamiennego (co najmniej 23 tys kJ/kg). Dla porównania obecne zużycie energii w przypadku konwencjonalnego budynku wynosi około 120 kWh/m2/rok.
Budownictwo energooszczędne staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, a Polska nie pozostaje w tyle. Pierwszy dom energooszczędny w Polsce, wybudowany w latach 90. ubiegłego wieku, był przełomowym wydarzeniem, które zapoczątkowało rewolucję w sposobie myślenia o budownictwie. Dom ten, zlokalizowany w miejscowości Podkowa Leśna koło Warszawy, był pionierskim projektem, który wykorzystywał najnowsze technologie i materiały w celu minimalizacji zużycia energii. Główne cechy tego domu obejmowały doskonałą izolację termiczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne, oraz zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacji i ogrzewania.
Ciągły Rozwój budownictwa energooszczędnego, w tym także domów pasywnych, oznacza przekształcanie się w domy samowystarczalne, czyli autonomiczne jednostki korzystające z odnawialnych źródeł energii. Obecnie taki kierunek budownictwa jest wspierany przez państwa oraz preferowany przez inwestorów i mieszkańców. Wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego w tym budownictwa domów o standardzie pasywnym nastąpił też gwałtowny rozwój firm budowlanych, a dokładniej firm zajmujących się produkcją elementów tych domów np. stolarką okienną, drzwiową, czy też związanych z produkcją materiałów budowlanych, lub urządzeń i instalacji niezbędnych do uzyskania standardu budynku energooszczędnego. Odwiedź stronę Pasywny - budynek, aby dowiedzieć się więcej.
Pogłęb swoją wiedzę i sprawdź poradnik o domach pasywnych.
Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski A. O.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
Fot. 1 Źródło Passivhaus Institut, Niemcy – www.passiv.de